porady, porównania, opinie...

Będzie mniej nowych mieszkań

Opinie (0)

klucze do mieszkania

Wieści z rynku budowlanego nie pozostawiają złudzeń: co prawda liczba oddawanych do sprzedaży mieszkań ciągle rośnie, ale spada za to liczba rozpoczynanych budów i wydawanych pozwoleń na budowę.

Dane GUS oznaczać mogą tylko jedno: wkrótce liczba mieszkań na rynku pierwotnym zacznie się kurczyć . W ciągu ostatniego roku na rynek trafiło 147,4 tys. nowych mieszkań. Jest to najlepszy wynik od czerwca 2010 roku. W ujęciu rocznym liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o 17 proc. Największy wzrost zanotowali deweloperzy, którzy zwiększyli liczbę mieszkań o jedną trzecią.

Gorsze wieści: czwarty miesiąc z rzędu spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w ostatnich 12 miesiącach. Od sierpnia 2011 do sierpnia 2012 r. rozpoczęto budowę 157,2 tys. mieszkań. Na dodatek w sierpniu 2012 r. wystartowała budowa 12,4 tys. mieszkań. Rok wcześniej było ich niemal o 15 proc. więcej. Mniej budów rozpoczęli zarówno deweloperzy (o niemal jedną czwartą) jak i klienci indywidualni (o 10 proc.). Jeśli chodzi o liczbę mieszkań, na których realizację zostały wydane pozwolenia, jest podobnie – spadek odnotowano czwarty miesiąc z rzędu. Od sierpnia 2011 roku do sierpnia 2012 roku wydano 177,7 tys. pozwoleń, o 2,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 2,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Deweloperzy uzyskali 6,26 proc. więcej pozwoleń na budowę, klienci indywidualni – o 8,1 proc. mniej.

Głównym bodźcem wzrostu liczby mieszkań oddanych w ostatnich 12 miesiącach było wejście w życie ustawy o ochronie praw nabywców mieszkań i domów – deweloperzy spieszyli się, by zdążyć z oddaniem mieszkań przed nowymi przepisami, z ich punktu widzenia – bardzo restrykcyjnymi. Wobec braku dodatkowych bodźców, pobudzających rynek, należy się spodziewać, że z miesiąca na miesiąc nowych mieszkań będzie oddawanych coraz mniej. Widoczne jest wyhamowanie nowych projektów inwestycyjnych.

Na koniec czwartego kwartału w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy oferowali klientom 57 tys. mieszkań (12,5 tys. było dostępnych dosłownie od ręki). Eksperci oceniają, że przy obecnym tempie sprzedaży mieszkań wystarczy na ponad dwa lata, nawet gdyby nie przybywało nowych . I deweloperzy z pewnością będą w tej chwili koncentrować się na sprzedaży tego, co już zostało zbudowane.

Będzie mniej nowych mieszkań - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (0 odpowiedzi) :

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

: