porady, porównania, opinie...

Kredyt na dokończenie budowy domu - Jakie dokumenty?

Opinie (3)

projekt domu

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania z 8 września 2006 r dokładnie określa wszystkie przepisy tego dotyczące. Z art. 5 ust. 1 pkt e tej ustawy jasno wynika, że na dokończenie budowy domu jednorodzinnego można zaciągnąć kredyt preferencyjny .

Należy pamiętać, że chodzi tutaj o całokształt prac budowlanych, od rozpoczęcia prac przygotowawczych zaczynając, na przekazaniu nieruchomości w użytkowanie skończywszy. Proces ten bywa żmudny i trudny dla kredytobiorcy, ale jest warty przejścia. Artykuł 3, punkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r o prawie budowlanym definiuje budowę jako zbudowanie jakiegokolwiek obiektu budowlanego w jakimś konkretnym miejscu, a także rozbudowę, odbudowę oraz nadbudowę jakiegokolwiek obiektu budowlanego. Zgodnie z artykułem 41 tejże ustawy, rozpoczęcie budowy ma miejsce wtedy, gdy zostają podjęte na obszarze budowy prace przygotowawcze. Za takowe uznaje się:

  • niwelację terenu,
  • wytyczanie na konkretnym obszarze obiektów przez geodetę,
  • jakiekolwiek zagospodarowywanie terenów budowy,
  • jakiekolwiek przeprowadzanie budów tymczasowych,
  • stworzenie infrastruktury technicznej.

Wszystkie z opisanych wyżej prac muszą zostać wykonane na terenie, na jakim odbywa się budowa, jak również nie mogą występować poza nią. By dany lokal budowlany mógł być użytkowany, należy uprzednio powiadomić odpowiednie organy o zakończeniu budowy. Mówi o tym art. 54 i 55 tej samej ustawy. Zgodnie z powyższymi przepisami kredytobiorcy przysługuje kredyt preferencyjny z dopłatami.

Jakich dokumentów będzie wymagać bank?

Wiele banków oferuje kredyt na budowę domu (lub jej dokończenie ) na różnych warunkach. Do jego zaciągnięcia wymagane jest okazanie pewnych dokumentów. Pierwszym z nich jest księga wieczysta , w której jest się wymienionym jako właściciel danego gruntu. Jeśli działka budowlana ma w księdze oznaczenie działki rolnej, to nie należy się tym faktem przejmować, gdyż zapis ten ulega zmianie dopiero, gdy wybuduje się na terenie działki obiekt budowlany. Często wymaganym dokumentem jest również odpis zakupu działki budowlanej . Jest to podyktowane tym, że nie zawsze wszystko znajduje się w księdze wieczystej. Gdy już posiada się wszystkie wymagane dokumenty, trzeba postarać się o pozwolenie na budowę . Musi ono zawierać zapis, iż dana decyzja jest końcowa. W następnej kolejności warto posiadać również decyzję o warunkach zabudowy. Często wymaganym przez banki dokumentem jest także potwierdzenie, że działka posiada dostęp do drogi publicznej. Często wymagane są też wybrane fragmenty z projektu technicznego , takie jak rzuty elewacyjne, widoki z góry, mapki do celów projektowych czy opisy inwestycji. Nie należy dawać dokumentów oryginalnych, lecz kserokopie. Starając się o kredyt na dokończenie budowy, należy ponadto posiadać dziennik budowy, w którym będą regularnie dokonywane wszystkie wpisy. Będzie trzeba także okazać wypis oraz wyrys ewidencji danego gruntu, pamiętając przy tym, że dla banków jest on ważny tylko przez trzy miesiące.

Najistotniejszym dla nas dokumentem jest operat szacunkowy , zawierający wszelkie informacje dotyczące kwoty, jaką dana inwestycja osiągnie po jej wykonaniu – przez banki często uważany za najważniejszy. Każdy bank posiada własne zasady przyznawania kredytów, jak również zasady tworzenia operatów. Istotne jest również, by bank posiadał dobrych rzeczoznawców, aczkolwiek jeden rzeczoznawca może pracować dla kilku banków. Rzeczoznawca wydaje operat, za który niestety trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli rzeczoznawca jest zlecony przez bank, w którym staramy się o kredyt, będziemy musieli niestety ponieść koszty wyceny, ale nie da to pewności, że kredyt zostanie sfinalizowany.

Po sfinalizowaniu wszystkiego, pozostaje jedynie zaopatrzyć się w harmonogram oraz kosztorys budowy , które można dostać w dowolnym banku. Często wymagany jest podpis kierownika budowy , odpowiadającego za prawidłowe wykonywanie oraz przebieg prac.

Gdy już zdecydujemy się na dokończenie budowy domu oraz zaciągnięcie kredytu, należy dokładnie prześledzić oferty poszczególnych banków, jak również zapoznać się z wymaganiami koniecznymi do otrzymania kredytu.

Powyższe dokumenty przeważnie należy dostarczyć do wszystkich polskich, aczkolwiek może się zdarzyć tak, iż trzeba będzie donieść jeszcze jakiekolwiek dodatkowe dokumenty. Warto zatem zorientować się we wszystkim samodzielnie, a nie tylko polegać na opiniach innych osób. Nie należy się zrażać, gdy nie dostaniemy kredytu, w którymś z banków, gdyż może się to udać w innym. Warto przypomnieć, iż każdy bank posiada swoje własne zasady oraz wymagania, które będziemy musieli spełnić, starając się o kredyt. Na koniec pozostaje jedynie życzyć powodzenia oraz satysfakcji z własnego domu.

Ranking kredytów na dokończenie budowy - Marzec 2024 r.

Kryterium oceny Lista banków
Najczęściej wybierane kredyty hipoteczne
kredyt hipoteczny millenium
kredyt pko
Najczęściej wybierane kredyty gotówkowe na dokończenie budowy domu (bez hipoteki)
kredyt bnp
alior
Bezpłatna pomoc w wyborze kredytu
Niezależni eksperci kredytowi Notus Finanse oferują bezpłatną pomoc w doborze i uzyskaniu najtańszego kredytu na dokończenie budowy.

Notus Finanse jest jedną z największych i najwyżej ocenianych firm pośrednictwa finansowego w Polsce. Oferuje produkty ponad 25 banków. Posiada liczne oddziały w całej Polsce. Zespół ekspertów liczy ponad 800 osób.

Ekspert Notus Finanse towarzyszy klientowi od momentu wyboru oferty do finalizacji umowy z bankiem. Pomaga w formalnościach i wypełnianiu dokumentów. W ten sposób oszczędzasz swój czas, nerwy, masz mniej stresu z cała procedurą kredytową.

Kredyt na dokończenie budowy domu - Jakie dokumenty? - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
4.5 na 5
6 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (3 odpowiedzi) :

  1. Pawe
    Pawe
    01.01.2018. 12:19

    Kredyt na dom w stanie deweloperskim i na wykończenie

    Witam mam pytanie czy jest możliwość wziecia kredytu na dom i wykoncznie które banki dawaja taki kredyt

  2. kamarecz
    kamarecz
    25.05.2015. 12:52

    omijajcie BGZ

    Wszystkim budującym chciałabym serdecznie odradzic wspolprace z BGZ. Na początku zachecaja obietnicami, a finalnie okazuje się że wszystko to matactwo i naciąganie. Same niedpowiedzenia o szczegółach i dziesiątkach opłat i warunków. Odradzam szczerze.

  3. Katarzyna
    Katarzyna
    21.11.2014. 11:44

    koszt budowy domu

    Witam,
    posiadam działkę w Krakowie, zaczynam budowę domu.
    Myślę, że fundamenty zrobimy własnym kosztem.
    Chcemy dostać kredyt na dokończenie budowy, jaki jest aktualny przelicznik za metr kwadratowy wybudowania domu liczony przez banki dla Krakowa?
    Jak mogę określić wartość budowy systemem gospodarczym wg banku?
    Czy działka i rozpoczęta budowa może być liczona jako wkład własny?
    Będę wdzięczna za odpowiedz

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: