porady, porównania, opinie...

Co robić w przypadku sporu z bankiem?

Opinie (2)

spór

Klient niezadowolony z usług banku (np. kwestionujący zasadność naliczonej opłaty), składa reklamację. Czasem bank ją uwzględnia, wówczas sporu z bankiem nie ma. A co się dzieje, gdy bank obstaje przy swojej decyzji? Czy jest sens od razu składać pozew sądowy? Nie ma sensu! Szybciej i taniej będzie skorzystać z instytucji Arbitra Bankowego lub Sądu Polubownego przy KNF.

Klient nie może jednak korzystać z tych opcji, jeśli najpierw nie wyczerpał drogi reklamacji. Reklamację można złożyć w banku osobiście (to najlepsza droga, zwłaszcza gdy w grę wchodzą większe sumy, lub sprawa jest skomplikowana), część banków dopuszcza jednak również reklamacje mailowe lub nawet telefoniczne. Gdy chcemy załatwić „większą” sprawę, zawsze jednak warto wybrać formę pisemną i dodatkowo poprosić o wydanie potwierdzenia, że reklamację rzeczywiście złożyliśmy.

Banki na rozpatrzenie reklamacji rezerwują sobie zwykle 30 dni, choć w niektórych przypadkach (np. kart płatniczych, gdy bank musi przy wyjaśnianiu sprawy zwrócić się do innej instytucji) może trwać to dłużej. Co robić, gdy bank reklamację odrzuci lub na nią nie odpowie? Postępowanie sądowe trwa bardzo długo i jest kosztowne. Na szczęście jest to ostateczność. System bankowy przewidział rozwiązywanie sporów z klientami bez konieczności udawania się do sądów powszechnych.

Pierwszą instytucją, która pomaga rozwiązywać drobniejsze spory (kwota rekompensaty czy też kwota sporna nie może przekraczać 8 tysięcy złotych) jest Arbiter Bankowy . Warunkiem oddania sprawy do Arbitra jest wcześniejsze wyczerpanie drogi reklamacji bankowej (dlatego lepiej składać ją na piśmie i mieć dowód, że ją złożyliśmy). Aby uzyskać pomoc Arbitra trzeba złożyć wniosek, w którym opisujemy sprawę, swoje oczekiwania wraz z uzasadnieniem. Opłata za złożenie wniosku to 50 zł. Jeśli arbiter uzna nasze argumenty albo skłoni bank do zawarcia ugody, pieniądze odzyskujemy w ciągu 14 dni.

Gdy w grę wchodzą większe kwoty, lub gdy rozstrzygnięcie arbitra klienta nie zadowala, możemy dochodzić swoich racji przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego . Jest tylko jedno zastrzeżenie – bank musi wyrazić zgodę na postępowanie. Jedynym ograniczeniem kwotowym jest kwota minimalna sporu (500 złotych). Jednak jeśli sprawa nie dotyczy sporu między bankami (bo ten sąd też takimi sprawami się zajmuje), ale z bankiem spiera się konsument, prezes sądu może wyrazić zgodę na niższą kwotę sporną. Tyle że za postępowanie mediacyjne oraz przed Sądem Polubownym musimy wyłożyć po 250 złotych.

Co robić w przypadku sporu z bankiem? - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (2 odpowiedzi) :

  1. marcel
    marcel
    09.01.2013. 08:42

    Kwota sporna w banku

    Mam pytanie odnośnie kwoty jaka został mi naliczona z tytułu odsetek. mam pytanie - czy sporną kwotę moge uregulować po zakończeniu postępowania reklamacyjnego i czy s z tego tytułu naliczane opłaty, czy muszę ją wpłacić zgodnie z terminem wyznaczonym przez bank i ewentualnie oczekiwać zwrotu?

  2. krzysztof
    krzysztof
    09.10.2012. 10:45

    problem z bankiem

    witam mam problem z bankiem czy u was jest jakaś opłata za poradę proszę o wiadomość na meila pozdrawiam.

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: