porady, porównania, opinie...

Domy tanieją. Dobry moment na zakup?

Opinie (0)

dom

Tylko w bazie Metrohouse znajduje się obecnie ponad 6 tys. domów – prawie o połowę więcej, niż w 2008 roku. Podobnie jest w innych agencjach. Na rekordowy wzrost liczby domów wystawianych na sprzedaż wpływ mają przede wszystkim deweloperzy, którzy w tym roku oddają do użytku osiedla zaczęte jeszcze w czasach boomu budowlanego. W okresie styczeń – maj, przekazali oni ponad 15 tys. nieruchomości – co piąta z nich to dom.

Mimo obniżek cen (nawet ok. 10 proc.), chętnych na zakup domów na razie brakuje. Np. wykończony dom o powierzchni 140 metrów w Skrzeszecie pod Legionowem można dziś kupić za niespełna 350 tys. zł, podczas gdy rok temu kosztował 400 tys. zł. Na spore przeceny domów można liczyć dziś w okolicach wszystkich większych miast. Ich skala oczywiście zależy od powierzchni i lokalizacji. Mniejsze domy (do 150 m. kw.), dobrze skomunikowane z centrum miasta, sprzedają się stosunkowo dobrze. Większe nieruchomości, i z gorszą lokalizacją – muszą długo czekać na potencjalnego kupca.

Oczywiście - malejący popyt to przede wszystkim efekt mniejszej dostępności kredytów hipotecznych : podwyżki stóp procentowych , a także bardziej restrykcyjne sprawdzanie zdolności kredytowej sprawiają, że coraz mniej klientów może sobie pozwolić na kredyt wystarczający na zakup domu. Z marzeń o własnym domu zrezygnowali w pierwszej kolejności ci, dla których jeszcze jakiś czas temu była to opcja bardziej ekonomiczna niż zakup mieszkania. W latach 2007 – 2008 za równowartość nowego M4 w Wilanowie czy na Żoliborzu można było kupić dom oddalony o 20 – 30 km od centrum miasta. Dziś, gdy ceny mieszkań w mieście spadły, mniej zamożni wybierają tanie mieszkania np. w wielkiej płycie. Ceny, w mniej atrakcyjnych miejscach stolicy, zaczynają się od 6 tysięcy złotych. To oznacza, że 50-metrowe mieszkanie można kupić już za 300 tysięcy złotych. I nie trzeba wydawać sporych sum na ciągle drożejące paliwo.

Specjaliści od rynku nieruchomości obserwują też powrót do miasta osób zamożnych, które kilka lat temu pobudowały domy na peryferiach. Do miast, zgodnie z panującym w innych krajach trendem, wracają ludzie z dziećmi w wieku szkolnym. Nie chodzi tylko o lepszy dostęp do edukacji, ale również (przede wszystkim) o to, by nie tracić cennego czasu na tkwienie w korkach. Czy to oznacza zdecydowany odwrót od mody na dom pod miastem? Niekoniecznie! Z badań Expandera i Szybko.pl, ponad 70 proc. Polaków marzy wciąż o własnym domu z ogródkiem.

Domy tanieją. Dobry moment na zakup? - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (0 odpowiedzi) :

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

: