porady, porównania, opinie...

Jak banki liczą obecnie zdolność kredytową?

Opinie (0)

zdolność kredytowa

Nie od dziś wiadomo, że każdy bank ma własne procedury badania i oceniania zdolności kredytowej. Te same informacje, przekazywane analitykom przez potencjalnych kredytobiorców, w dodatku przetwarzane przez banki z uwzględnieniem podobnych wytycznych nadzoru finansowego dają zaskakująco różne rezultaty.

Przykład? Hipotetyczni kredytobiorcy chcą nabyć 50-cio metrowe mieszkania na rynku pierwotnym. Lokal kosztuje 275 tys. zł, kupujący mają 20 proc. jego ceny (w tej chwili jest to wymagane przez banki minimum wkładu własnego). Mężczyzna zarabia 2 tys. zł netto (umowa o pracę na czas określony), kobieta ma dochody z umowy zlecenia (1800 zł netto, umowa od ponad roku). Kredytobiorcy nie mają dzieci, posiadają samochód, nie spłacają żadnych innych kredytów i nie mają negatywnych zapisów w BIK.

Według zestawienia, przygotowanego przez portal bankier.pl różnice między zdolnością kredytową obliczoną przez najbardziej liberalny i zachowawczy bank przekraczają przy tych parametrach… 200 tysięcy złotych. O ile Bank Pekao pożyczy przykładowej parze 385 tys. zł, Bank Ochrony Środowiska zaproponuje jedynie 167 tysięcy złotych! Oczywiście między tymi dwoma skrajnymi przypadkami jest całe continuum – w sumie siedem na siedemnaście badanych banków przyznałoby parze ponad 300 tysięcy złotych a tylko BOŚ proponuje sumę poniżej 200 tysięcy złotych. W sumie, dysponując ponad 50 tysiącami złotych wkładu własnego kredytobiorcy mogliby liczyć na wystarczającą do zakupu mieszkania sumę kredytu w każdym z banków, poza BOŚ.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Najważniejszym kryterium jest oczywiście wysokość dochodów kredytobiorców . Ale banki przykładają również dużą wagę do tego, w jaki sposób osiągamy te dochody. Za najbardziej bezpieczny i stabilny jest oczywiście uważany etat na czas nieokreślony. Liczy się również – zwłaszcza w przypadku innych form zarobkowania – staż pracy. Im dłuższy, tym z punktu widzenia banków mniejsze ryzyko utraty przez kredytobiorcę źródła dochodów .

Przy badaniu zdolności kredytowej banki zwracają również uwagę na to, jak spłacaliśmy wcześniej nasze zobowiązania kredytowe. Jeśli mamy pozytywną historię kredytową , tym dla banku jesteśmy bardziej wiarygodni. Ale jednocześnie zdolność kredytową obniżają zobowiązania, które aktualnie posiadamy (nawet, jeśli są wzorowo spłacane). Możemy się o tym przekonać obliczając zdolność kredytową na forum kredytowym. Na wysokość kwoty, którą bank mógłby nam pożyczyć przy zakupie nieruchomości, ma wpływ każda karta kredytowa czy kredyt ratalny. Dlatego myśląc o zaciągnięciu kredytu hipotecznego najlepiej zawczasu pozamykać drobne kredyty konsumpcyjne.

Oblicz swoją zdolność online:
Kalkulator zdolności kredytowej

Jak banki liczą obecnie zdolność kredytową? - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
3.15 na 5
8 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (0 odpowiedzi) :

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

: