Każda waluta kredytu hipotecznego wiąże się z ryzykiem

W tej chwili większość kredytobiorców zadłuża się w złotówkach. Ten trend, obecny od 2009 roku, umacniają kolejne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, która wręcz zamyka drogę dużej części kredytobiorców do kredytów w euro czy frankach. Ponad dwie trzecie wybierających kredyty hipoteczne z pomocą porównywarki finansowej Comperia.pl decyduje się na kredyt hipoteczny w złotych. Kolejna grupa (około 15 proc.) wybiera kredyt w euro, pozostali opcję we frankach szwajcarskich i dolarze.
Nie ma niczego złego w tym, że ludzie zaciągają kredyt w walucie, w której zarabiają. To oczywiste. Ale kredytobiorcy złotówkowi powinni mieć świadomość – a analitycy podejrzewają, że większość takiej świadomości nie ma – że ich kredyt też jest obciążony ryzykiem walutowym. Bo nadejdzie dzień obowiązkowego przewalutowania, czyli zamiany złotówki na euro.
Oczywiście, nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Kryzys finansowy, który pognębia kolejne kraje strefy euro może oddalić jeszcze o kilka lat perspektywę naszego wejścia do klubu euro, jest jednak przesądzone, że jeśli wspólna waluta przetrwa, to my w tym klubie się znajdziemy. A kiedy już zapadnie decyzja, będzie również wiadomo którego dnia i po jakim kursie każda złotówka zostanie przeliczona na euro. Kredytobiorca, który w 2010 roku zaciągnął 300 tysięcy złotych kredytu hipotecznego w złotych dowie się, ile tysięcy euro będzie musiał zwrócić bankowi. Kluczowy będzie oczywiście przelicznik, po jakim złoty zostanie przeliczony na euro. Jeśli bowiem do spłaty pozostałoby 250 tysięcy złotych kapitału, gdyby ów ustalony w wyniku negocjacji przelicznik wyniósł 3,5 – do spłaty pozostałoby ponad 71 tysięcy euro. Jeśli wyniósłby natomiast 4,5 – byłoby to 55,5 tys. euro.
W innej sytuacji są oczywiście ci, którzy zadłużyli się w euro. Ich kredyt – w walucie – się nie zmieni, choć obecnie, gdy spłacają kredyt w złotówkach, wysokość rat podlega wahaniom kursowym.
Do czasu wprowadzenia euro różnie mogą wyglądać koszty obsługi obu opcji kredytowych. W przypadku kredytu walutowego, wysokość raty będzie zależna od kursu, który raz rośnie, raz spada. Niewątpliwie posiadający pożyczkę w złotych mogą spać spokojniej – przynajmniej na razie, bo w ich przypadku zmiana wysokości raty może wynikać tylko ze zmiany stóp procentowych. To zaś, ile będą musieli oddać bankowi po przewalutowaniu złotówek na euro, będzie zależeć od warunków wejścia Polski do unii monetarnej.
Każda waluta kredytu hipotecznego wiąże się z ryzykiem - KONIECZNIE OCEŃ:
Forum - Opinie i Pytania (0 odpowiedzi) :
Skomentuj jako pierwszy!
* = wymagane pole
Kredyt Mieszkaniowy Alior Bank - Oprocentowanie, Opinie:
Pawel (Witam, złożyłem wniosek o kredyt hipoteczny w Alior przez doradcę, dość szybko dostałem informację że jest oferta. Dostałem...)
Kredyt Mieszkaniowy mBank mPLAN - Opinie, Oprocentowanie:
Klient mBanku (Jestem klientem mBanku od wielu lat, więc sądziłem że jak się zgłoszę do nich 2 mesiące przed terminem płatności tr...)
Jak wziąć kredyt na mieszkanie lub budowę domu - krok po kroku?:
Anna (Zarabiam około 2100-3000 w zależności od miesiąca. Jakie mam szanse na kredyt. Tak około 100 tys zł na 30 lat)
Jaki bank ma najlepszy kredyt na budowę domu lub zakup mieszkania?:
Kasiek66 (Witajcie, podpowiedzcie mi czy warto ten kredyt z BOŚ hipoteczny z programem MDM. Mi się spodobała ta oferta gdyż jestem...)
Kredyt Mieszkaniowy Millenium - Opinie, Oprocentowanie:
Madlen (1. Niekompetentni pracownicy. Non stop trzeba było jeździć, tracić czas, podpisywać nowe dokumenty. 2. 5 razy analityk o...)