porady, porównania, opinie...

Kiedy opłaca się przewalutować kredyt hipoteczny we frankach?

Opinie (3)

przewalutowanie kalkulator

W ostatnich tygodniach kurs franka szwajcarskiego bardzo mocno wzrósł – dla kredytobiorców, którzy zadłużyli się w tej walucie oznacza to zarówno wzrost miesięcznych rat o kilkanaście procent, jak i wzrost sumy – przeliczanej na złotówki – którą są winni bankowi.

Wiele osób myśli w tym momencie, czy nie pożegnać się z frankiem szwajcarskim i nie przewalutować kredytu na złotówki (albo na euro). Odpowiedź na te dylematy jest jednoznacznie negatywna. Eksperci nie pozostawiają złudzeń: ta operacja nic klientowi nie da . Zresztą – w wielu przypadkach – jest tylko teoretycznie możliwa do przeprowadzenia.

W związku z dużo wyższymi stopami procentowymi w Polsce niż w Szwajcarii (Rada Polityki Pieniężnej w tym roku już czterokrotnie podnosiła stopy procentowe), przewalutowanie na złotego zawsze wiąże się ze wzrostem miesięcznej raty.

Analitycy Open Finance przeanalizowali np. sytuację kredytobiorcy, który zaciągnął kredyt we frankach w czerwcu 2006 roku, czyli w pierwszej fazie boomu nieruchomościowo-kredytowego. Frank szwajcarski kosztował wówczas ok. 2,60 zł. Wysokość kredytu to 300 tysięcy złotych, spłacany jest przez 30 lat w ratach równych – marża 1,5 proc.

Gdyby dziś chcieć przewalutować ten kredyt, trzeba się liczyć ze wzrostem raty kredytowej o 56 proc. W przeliczeniu na złote kredytobiorca jest dziś (po pięciu latach spłaty) winien bankowi 357 tys. zł i taki kredyt w złotych musiałby zaciągnąć. W rozbiciu na 25 lat (bo pięć lat już spłacamy) i uwzględniając aktualne warunki rynkowe, trzeba być przygotowanym, że rata wzrośnie z 1457 zł we frankach, do 2270 zł w złotych.

Analitycy zwracają uwagę, że przewalutowanie ma sens tylko wtedy, gdy kurs waluty jest poniżej poziomu, przy którym zaciągało się kredyt . O zmianie waluty kredytu mogą więc zapomnieć niemal wszyscy, którzy zadłużyli się we frankach. W połowie lipca kurs szwajcarskiej waluty oscylował wokół 3,5 złotego!

Czas na przewalutowanie kredytów frankowych był w połowie 2008 roku , gdy złotówka była rekordowo mocna – gdyby analizowany kredytobiorca wtedy zdecydował się na taki krok, dziś płaciłby ratę kilka procent niższą niż ci, którzy spłacają kredyty we frankach. Jednak wówczas o przewalutowaniu kredytu mało kto myślał: w czerwcu 2008 roku rata frankowego kredytu z połowy 2006 roku wynosiła ok. 1217 zł, po przewalutowaniu na złote wzrosłaby od razu do 1710 zł. Mało który klient zgodzi się na operację zwiększającą jego ratę o 40 proc.

 

 Dopóki stopy procentowe w Szwajcarii będą niskie, a w Polsce wysokie, dopóty przewalutowanie kredytu z franka na złotego będzie się wiązać ze wzrostem raty.

Kiedy opłaca się przewalutować kredyt hipoteczny we frankach? - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
4 na 5
1 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (3 odpowiedzi) :

 1. Tery
  Tery
  07.08.2015. 16:22

  Przewalutowanie kredytu

  12 lat temu wzięłam kredyt we frankach na remont domu.Czy mogę przewalutować w/w kredyt.Czy byłaby to korzystna operacja?
  Proszę o odpowiedż.Dziękuję.
  Tery

 2. Franek
  Franek
  16.04.2015. 11:01

  Kredyty frankowe

  A co powiecie jak frank będzie kosztował 3,90 tak własnie sie stało w 2015r :(

 3. Marcin
  Marcin
  24.08.2012. 14:18

  Opinia

  ja bym jednak nie przewalutowywał kredytu we franku :/ jest dużo sposobów na obniżenie sobie rat. Ja na przykład wymieniam pieniądze w kantorze internetowym fritz exchange i jestem bardzo zadowolony z oszczędności przy spłacie każdej raty

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: