porady, porównania, opinie...

Kredyt hipoteczny może być tani, ale…

Opinie (1)

tani kredyt mieszkaniowy

Od czego zależy wysokość marży, jaką banki proponują klientom? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, bo to zależy od polityki banku. Niektóre banki oferują niską marżę, gdy klient ma wysoki wkład własny. Inne obniżają marżę wraz ze wzrostem kwoty kredytu. Niemal każdy bank jest w stanie zaoferować korzystniejsze warunki klientowi, który ma wysokie zarobki i dobrą historię kredytową . Obniżenie marży może być również (często jest) związane z zakupem w banku innych produktów – konta osobistego, karty kredytowej, produktów inwestycyjnych.

Klienci, którzy chcą skredytować jedynie niewielką część zakupu, mogą przebierać w ofertach banków. Mając 70 proc. wkładu własnego, marżę poniżej 0,9 p.p. dostaniemy w Millenium i Getin Noble Banku , niską marżę oferuje też Lukas Bank, mBank, Multibank . Oczywiście – mowa jest o kredytach w złotówkach. Są jednak banki, które w zasadzie nie różnicują oferty wobec klientów, którzy mają nawet 80-90 proc. wkład własny. Np. w przypadku starań o kredytów Pekao SA wskaźnik LTV nie ma żadnego znaczenia (w obecnej ofercie), podobnie jest w przypadku PKO BP.

Im wyższa kwota kredytu, tym bank proponuje niższą marżę – ale banki znacząco różnią się między sobą tym, co uważają za wysoką kwotę kredytu. Na 1 proc. marży w Citi Handlowym może liczyć osoba, pożyczająca co najmniej 750 tysięcy złotych – niską marżę otrzyma nawet wtedy, gdy wykaże tylko 10 proc. wkład własny. Natomiast Kredyt Bank rozróżnia jedynie kredyty poniżej 300 tysięcy złotych (wyższa marża) i powyżej 300 tysięcy złotych.

 W części banków na jednopunktową marżę mogą liczyć klienci z naprawdę wysokimi dochodami. Np. Citi Handlowy zaproponuje ją klientowi, którego łączne dochody wynoszą 12 tysięcy złotych netto i będą wpływać na ROR założony w banku. Również Deutsche Bank PBC korzystną marżę proponuje klientom z wysokimi dochodami – przynajmniej 10 tysięcy złotych netto (również trzeba wpływy przelewać na konto w banku). Jeśli nawet bank nie ujmuje zarobków w tabeli z marżami, jako kryterium, zamożniejszy klient zawsze może wykorzystać to jako element negocjacji.

Getin Noble Bank , stosując się do rekomendacji KNF, wysokość marży uzależnia od stosunku raty do dochodu (raty kredytu hipotecznego i wszystkich innych obciążeń kredytowych!). Jeśli nie przekracza ona 40 proc., bank proponuje naprawdę niską marżę – 0,69 proc .

O wysokości marży decyduje też cross sell . Nie zawsze idzie to w parze z obniżeniem kosztów kredytu. Na obkupieniu się dodatkowymi produktami banku DB PBC klient może obniżyć marżę o ponad połowę, w HSBC Polska o połowę ( minus 1 p.p.) podobnie w mBanku i MultiBanku, w BPH o 0,7 p.p., w Kredyt Banku o 0,5 p.p. w BZ WBK o 0,36 p.p. w Millennium o 0,3 p.p. Ale korzystanie ze wszystkich produktów, oferowanych przez banki w cross sellu może okazać się nawet bardziej kosztowne, niż zaciągnięcie kredytu z bazową, nieobniżoną promocyjnie marżą.

Kredyt hipoteczny może być tani, ale… - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (1 odpowiedzi) :

 1. basia_counseling
  basia_counseling
  17.07.2011. 18:14

  metoda na tani kredyt hipoteczny

  Polecam samemu pochodzić po bankach. wg mnie dziaiaj najtansze oferty na kredyt w pln ma ing, millenium, pekao.
  Klient (potencjalny kredytobiorca) ustala warunki kredytowania, natomiast banki współzawodniczą ze sobą o klienta starając sie przedstawić mu atrakcyjniejszą ofertę niż konkurencja!

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: