porady, porównania, opinie...

Kredyty hipoteczne: Które banki pożyczą najwięcej?

Opinie (2)

gdzie największy kredyt hipoteczny

Analitycy Expandera przypominają, że choć oprocentowanie kredytu hipotecznego jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru, często nie ono decyduje, gdzie pożyczamy pieniądze, zwłaszcza jeśli potrzebujemy ich stosunkowo dużo. Bo oferta banków różni się nie tylko oprocentowaniem, ale również sposobami liczenia zdolności kredytowej klienta. W wielu wypadkach jest to czynnik determinujący wybór instytucji, w której się zadłużamy, nawet jeśli cenowo jej oferta jest mniej atrakcyjna. W skrajnych przypadkach różnice w zdolności kredytowej tego samego klienta mogą sięgać setek tysięcy złotych!

Singlowi z dochodem 3,5 tysiąca złotych netto DnB Nord w ogóle nie udzieli kredytu hipotecznego. W Lukas Banku i Banku BPH taki klient może uzyskać kredyt w wysokości 220 tysięcy złotych . A Alior Bank i HSBC udzielą kredytu w wysokości 325 tysięcy złotych . Warto przy tym zaznaczyć, że obydwa banki mieszczą się w pierwszej dziesiątce najkorzystniej oprocentowanych kredytów hipotecznych.

Każdy, kto zamierza ubiegać się o kredyt hipoteczny musi pamiętać, że banki różnie liczą zdolność kredytową różnych grup klientów. Wszystkie banki lepiej oceniają zdolność kredytową małżeństw niż singli . Jednak poszczególne banki różnią się stopniem zróżnicowania oferty dla tych dwóch grup. Np. ING Bank Śląski jest liderem, jeśli chodzi o szczodrość dla czteroosobowej rodziny z dochodem 8 tysięcy złotych netto. Bank może pożyczyć takiej rodzinie nawet 874 tysiące, najwięcej ze wszystkich. Zdolność kredytową singla z 3,5 tys. zł dochodu netto bank ocenia dużo niżej, niż średnia wynikająca z zestawienia.

Kolejne miejsca w zestawieniu kredytów dla rodziny zajęły Alior Bank i HSBC – można stąd wywnioskować, że obydwie instytucje zdolność kredytową liczą w sposób liberalny bez względu na status rodzinny klienta – rodzinie udzielą ok. 840 tys. złotych kredytu.

Warto zwrócić uwagę, że ta sama rodzina, starając się o kredyt w BGŻ, może liczyć na 581 tysięcy – niemal 300 tysięcy mniej, niż w ING!

A co zrobić, gdy nawet najbardziej liberalnie podchodzący do liczenia zdolności kredytowej bank nie jest w stanie udzielić nam wymaganej kwoty kredytu? Najprostszym rozwiązaniem, poprawiającym zdolność kredytową „od ręki” jest natychmiastowe zamknięcie wszystkich posiadanych produktów kredytowych: linii debetowych, kredytów gotówkowych, kart kredytowych. Bo nawet jeśli z nich nie korzystamy, banki wiedzą, że w każdej chwili możemy to zdobić - a wtedy nasze dochody mogą nie wystarczyć na terminową spłatę wszystkich długów. Poza tym Rekomendacja T wymusza na bankach, że nie mogą udzielić kredytu, jeśli suma rat przekroczy 50 proc. dochodów (w przypadku zarobków poniżej średniej krajowej) lub 65% dochodów (jeśli są one wyższe od średniej krajowej). Od 2012 r. nowa rekomendacja ograniczy ten próg do 42 proc. (niezależnie od dochodów) w przypadku kredytów walutowych.

Innym sposobem na poprawienie zdolności kredytowej jest dołączenie do kredytu bliskiej osoby – np. rodzeństwa. Ale takie rozwiązanie ma sens tylko wtedy, gdy osoba ta ma stosunkowo wysokie dochody. Dołączenie do kredytu rodziców w większości banków oznacza konieczność skrócenia okresu kredytowania – jeśli bank wymaga spłaty kredytu przed ukończeniem przez najstarszego kredytobiorcę 70 lat, a rodzic ma w chwili przystępowania do kredytu 55 lat, to maksymalny okres kredytowania wynosić będzie 15 lat.

Trzeba również pamiętać, że za kilka miesięcy banki będą zmuszone – przez nową Rekomendację S zmienić sposób obliczania zdolności kredytowej. Jeśli kredyt będzie zaciągany na więcej niż 25 lat, bank będzie zakładać, że jest to kredyt na 25 lat. Przy tych obliczeniach rata dość mocno wzrośnie. Eksperci spodziewają się, że w niektórych przypadkach zdolność kredytowa spadnie aż o 100 tys. zł.

Kredyty hipoteczne: Które banki pożyczą najwięcej? - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (2 odpowiedzi) :

 1. kredytobiorca
  kredytobiorca
  31.08.2012. 13:32

  kredyt na mieszkanie

  Trochę spłaszczony temat, warto by było powiedzieć więcej o parametrach kredytu - bo to, że bank pożyczy więcej nie znaczy, że pożyczy za tą samą cenę (a wręcz przeciwnie). Ja się kierowałem taką tabelką jak wybierałem kredyt: http://www.kredyty-mieszkaniowe.info/2,dokumenty-wymagane-do-uzyskania-kredytu-mieszkaniowego.html

 2. martines
  martines
  29.02.2012. 14:11

  Opinia

  Na wszelki wypadek warto skladac wniosek w 2-3 bankach, zeby miec jakas alternatywe.

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: