porady, porównania, opinie...

Kredyty mieszkaniowe na 100% pozostają, lecz mogą zdrożeć

Opinie (4)

W najlepszym wypadku trzy banki wprowadzą w kolejnych dniach modyfikacje w propozycji kredytów w walucie. Inne albo już wymagają przynajmniej 20 procentowego wkładu własnego, lub zakupienia tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu. Koszty kredytu mogą się powiększyć.

Z wyjaśnienia przepisów, które przedłożyła KNF nie wynika co prawda, aby nadzór żądał zastrzeżenia wskaźnika LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia) do konkretnego poziomu, lecz sytuacja na rynku przedstawia się tak, jakby banki założyły, że osiągnięty powinien być co najmniej jeden wymóg: największy wskaźnik nie większy niż 80 pkt. proc. lub obowiązkowe ubezpieczenie niskiego wkładu.

Modyfikacje w dwóch bankach

W przypadku kredytów walutowych w euro tylko w dwóch bankach, DnB Nord i Getin Noble Banku, mamy w danej chwili takie położenie, że mimo możliwego LtV powyżej 80 pkt. proc. nie jest nieodzowne ubezpieczenie niskiego wkładu. W Getin Noble Banku wkład własny nie jest konieczny (maksymalne LTV 100 pkt. proc.), a w DnB Nord równa się przynajmniej 10 pkt. proc. (maksymalne LTV 90 pkt. proc.). Te dwa banki oznajmiają przemiany w propozycji w związku z wejściem w życie Rekomendacji T. DnB Nord chce wdrożyć obligatoryjne ubezpieczenie niskiego wkładu dla LTV powyżej 80 pkt. proc.. Getin Noble Bank dotychczas nie ujawnia, jakie ma zamiar podjąć kroki.

Pozostaną kredyty na 100 pkt. proc. i więcej

Końcowe postanowienia nie zaszły także w PKO BP. Bank udziela w tym momencie kredyty mieszkaniowe w euro bez posiadania wkładu własnego, ale w sytuacji, jeżeli jest on niższy niż 25 pkt. proc. obligatoryjne jest ochrona od niskiego wkładu. Porównywalną strategię stosują też Alior Bank (maksymalne LTV 120 pkt. proc., obowiązkowa ochrona ubezpieczeniowa więcej niż 70 pkt. proc.), BOŚ, Deutsche Bank (100 pkt. proc., więcej niż 80 pkt. proc.), mBank i Multibank (110 pkt. proc., więcej niż 70 pkt. proc.).

Droższy mieszkaniowy z ubezpieczeniem

Takie ubezpieczenie podwyższa koszt kredytu. Na przykład załóżmy, że ubezpieczenie wiąże się z LTV powyżej 75 pkt. proc., kredytobiorca bierze bez wkładu własnego kredyt mieszkaniowy na łączną kwotę 300 tys. złotych (musi objąć ubezpieczeniem 75 tys. złotych), a stawka ubezpieczenia wynosi 4,5 pkt. proc. na 3 lata. Do zapłaty jest zatem 3375 złotych. Takie ubezpieczenie zwykle płatne jest w gotówce, ponieważ jest techniczny problem z jego doliczeniem do kwoty kredytu. Po upływie trzech lat, następuje nowe wyliczenie LTV i ubezpieczenie pobierane jest ponownie.

Kredyty mieszkaniowe na 100% pozostają, lecz mogą zdrożeć - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (4 odpowiedzi) :

 1. ania
  ania
  31.03.2011. 12:06

  0% wkladu

  chcielismy z mezem wziac kredyt na mieszkanie 100% wartosci o% wkladu na ile mozemy liczyc przy zarobkach razem 3500 netto

 2. Agnieszka
  Agnieszka
  30.03.2011. 20:26

  Kredyt na budowe domu 100%

  W jakim banku mogę otrzymać 100% kredytu na budowę domu max okres spłaty moje zarobki wraz z mężem to 5 tys brutto 2 osoby na utrzymaniu na okres 40 - 45 lat

 3. loki
  loki
  29.03.2011. 12:00

  kredyty na 100%

  Teraz bardzo dużo banków zostało, które mają w swojej ofercie kredyty na 100% wartości nieruchomości:
  mBank,
  MultiBank z opcją ubezpieczenia wkładu własnego,
  Fortis Bank,
  Deutsche Bank - chyba najtańsza oferta kredytowa na rynku obecnie jednak trzeba posiadac tam stosunkowo wysokie zarobki.

  Pozdrawiam

 4. Grzesiu
  Grzesiu
  29.03.2011. 11:59

  na budowę domu bez wkładu własnego?

  Czy są jeszcze banki udzielające kredytów hipotecznych na budowę domu bez wkładu własnego? Jeżeli tak, to jakie? Waluta nie gra roli.

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: