porady, porównania, opinie...

Kredyty złotówkowe czy walutowe?

Opinie (7)

Osoby, które zamierzają zaciągnąć kredyt hipoteczny stoją przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest kwestia waluty, w jakiej ma być spłacany kredyt. Sporo osób decyduje się na rozliczenie we franku szwajcarskim lub euro. Jest to spowodowane faktem, że kredyty takie są niżej oprocentowane niż te w złotówkach. - W przypadku PLN przy wkładzie własnym 20% klient może liczyć na oprocentowanie od 5,2% do 8,7%. Przeciętny kredyt to 6,4%. W przypadku CHF średnie oprocentowanie to ok. 4%, a w przypadku EUR 3,6% - wyjaśnia Robert Wasilewski, szef portalu Hiponet. Miesięczna rata kredytu walutowego może być więc nawet o kilkaset złotych niższa niż w przypadku złotówkowego. Dotąd największą popularnością cieszył się frank. Teraz, w związku z trudno dostępnym frankiem, także wspólna waluta budzi spore zainteresowanie zwłaszcza, że w perspektywie jest przystąpienie Polski do strefy euro. - Kredyty w EUR stanowiły aż 18,3% wszystkich udzielonych w I kwartale 2010, a w CHF tylko 4,3% – porównuje Paweł Stola, analityk Hiponet

Po kredyt w EUR można udać się m.in. do Alior Banku, BPH, Banku Ochrony Środowiska, BZ WBK, Deutsche Banku, DnB Nord, Getin Noble Banku, Kredyt Banku, mBanku, MultiBanku, Nordea Banku, PKO BP, Polbanku, Raiffeisen Banku. BNP Paribas Fortis proponuje kredyt dwuwalutowy – w PLN i EUR. Oferta dla franka jest znacznie skromniejsza. Takich kredytów udzielają: Alior Bank, BPH, Deutche Bank, mBank, MultiBank, Nordea, PKO BP, Polbank – wylicza Paweł Stola.

Dla lubiących ryzyko…

Pomimo że kredyty walutowe dają szansę na spore oszczędności, to jednak niosą ze sobą ryzyko kursowe. Wahania kursów walut mogą bowiem znacząco wpłynąć na wysokość rat. Kwota, o którą ubiega się kredytobiorca wypłacana jest w PLN. Raty są więc bardziej zmienne niż w przypadku tych liczonych w złotówkach. Jeśli złoty osłabnie wobec waluty, w jakiej liczony jest kredyt miesięczne zobowiązanie wzrośnie. Takiego niebezpieczeństwa nie ma w przypadku kredytów złotówkowych. Tu wysokość raty zależy głównie od zmian stawki WIBOR.

Ważną kwestią, jaką należy mieć na uwadze przy zaciąganiu kredytu walutowego jest także spread, a więc różnica pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty. Jego wysokość zależy od banku. Obecnie wszystkie instytucje kredytujące wypłacają kredyty po kursie kupna, a więc niższym, a wymaga spłaty po kursie sprzedaży (wyższym). To także może podnieść koszty kredytu w przypadku przeliczenia go na złotówki.

Osoby, które decydują się na zaciągnięcie kredytu w obcej walucie muszą także na bieżąco śledzić tabele kursów. Czasem waluta umacnia się tylko chwilowo, ale może się zdarzyć, że wzrost jej wartości będzie długotrwały. Wtedy kredyt denominowany w obcej walucie może przestać się opłacać. W tejj sytuacji istnieje możliwość przewalutowania kredytu. Przed podjęciem takiego kroku należy jednak obliczyć wszystkie koszty takiej operacji i sprawdzić, czy będzie ona rzeczywiście opłacalna. W części banków takie działania są płatne.

Oprócz ryzyka kursowego, kolejną przeszkodą są planowane obostrzenia w ubieganiu się o kredyty walutowe. Już wkrótce ma wejść w życie Rekomendacja T zaostrzająca warunki przyznawania kredytów denominowanych w walutach obcych. Szczególnie wymóg posiadania 20% wkładu własnego budzi spore obawy. Może on znacząco ograniczyć możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny w obcej walucie, szczególnie wśród młodych kredytobiorców.

Jasne strony

Możliwości zaoszczędzenia na kredycie walutowym najprościej zilustrować na krótkim przykładzie. Przyjmując średnie oprocentowanie kredytu w PLN na poziomie 6,4%, a kredytu w EUR 3,6% można stwierdzić, że raty wyrównają się kiedy 1 EUR = 5,22 PLN. Obecnie jest to poziom ok. 4,08 PLN. Oczywiście niebezpieczeństwem jest fakt, że kiedy będziemy chcieli kredyt spłacić szybciej przy takim kursie będziemy musieli oddać o 26% więcej od aktualnego salda zadłużenia. Jeżeli kurs wzrósłby zaraz po zaciągnięciu kredytu (co jest praktycznie niemożliwe), to zamiast 300 000 oddalibyśmy 378 000 PLN – wyjaśnia Robert Wasilewski (Hiponet).

Kwota kredytu (w PLN):

300 000

Okres kredytowania (w miesiącach):

360

Rodzaje rat:

Raty równe

Oprocentowanie w PLN (%):

6,4

Oprocentowanie waluta (%):

3,6

Waluta:

EUR

Rata:

PLN

EUR

1 876,52

1 445,77

Kurs waluty, przy którym rata kredytu walutowego zrówna się z ratą kredytu złotowego:

5,22

Aktualny kurs:

4,0823

O ile procent musi wzrosnąć kurs, aby raty się zrównały:

26,03 %

Źródło: opracowanie własne Hiponet

Warto też pamiętać, że stopy procentowe w strefie euro i Szwajcarii są na historycznie niskich poziomach, a co za tym idzie wcześniej czy później zostaną podniesione. Wzrost stóp procentowych z kolei przełoży się na wzrost oprocentowania kredytów walutowych.

Kredyty denominowane w obcej walucie są dobrym rozwiązaniem dla osób zarabiających właśnie w tej walucie. W innym przypadku pociągają za sobą ryzyko. Można na nich stracić, ale stwarzają też szansę na spore oszczędności jeśli złoty się umocni.

Źródło: Hiponet

Kredyty złotówkowe czy walutowe? - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (7 odpowiedzi) :

 1. Chris Ben
  Chris Ben
  28.08.2012. 03:06

  Opinia

  Jestem Mr.chris ben, prywatne pożyczki pożyczkodawcy. Pożyczyć pieniądze individauls
  potrzebujących pomocy finansowej. I pożyczki z oprocentowaniem 2%.
  Jeżeli zainteresowany, wypełnij poniższy informacji, aby skontaktować się
  i rozpoczęcie przetwarzania wniosku kredytowego.

  nazwa ...
  Adres ...
  Państwo ...
  kraj
  Telefon ...
  zawód ...
  wieku ...
  wnioskowana kwota kredytu ...
  okres kredytowania ...
  Cel kredytu ...

  emial: chrisbenloaninc@yahoo.com

  Czekam na kontakt z Państwem.

  Pozdrawiam
  MR Chris Ben
  CEO (marka prywatną firmę pożyczki) ®

 2. Doradca open
  Doradca open
  31.03.2011. 13:50

  Kredyt w CHF

  Gosia:
  Kredyt we frankach polecam w Nordei lub BPH.

  Jednak ciezko taki kredyt otrzymac musisz miec bardzo wysokie dochody i spory wklad wlasny.

  Polecam bezplatny kontakt z doradca Open Finance, ktory dobierze ci najtanszy kredyt.

 3. gosia
  gosia
  31.03.2011. 13:49

  Kredyt we frankach

  Witam
  chciała bym wziasc redyt ok 300 tys na mieszknie w frankach w jakim najlepiej banku wziasc ???

 4. Anonim
  Anonim
  31.03.2011. 13:47

  odp

  Radek:
  kredyt walutowy bedzie tanszy, nisze oprocentowanie, jednak wtedy musisz pamietac o ryzyku walutowym rata moze ci z dnia na dzien skoczyc w gore / w dol - w zaleznosci od kursu.

 5. Radek
  Radek
  31.03.2011. 13:45

  kredyt

  zamierzam wziąść 300tyś zł na budowę domu.
  Lepszy bedzie kredyt walutowy czy złotówkowy

 6. MOni
  MOni
  31.03.2011. 00:39

  odp

  Kredyty mieszkaniowe

  Kama jak masz zdolnosc i akceptujesz ryzyko to warto brac kredyt w euro (najlepsze warunki daje deutsche bank). A tak to kredyt z doplatami rzadowymi w zlotowkach (teraz najtaniej w pkobp).

  Ogolnie polecam kontakt z doradca kredytowym Open Finance czy tez Expander. Oblicza ci twoja zdolnosc kredytowa oraz raty kredytu, wskaza ci najtanszy bank juz dostosowany konkretnie do wielkosci twoich dochodow i twojej sytuacji.

  Pozdrawiam

 7. kama
  kama
  31.03.2011. 00:38

  jaka waluta

  Witam
  Chcialabym dowiedziec sie w jakiej walucie najkorzystniej teraz spalcac kredyt hipoteczny?

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: