porady, porównania, opinie...

Ostatni przed zmianami ranking kredytów z dopłatami RNS

Opinie (0)

rns

10 czerwca 2011 roku Sejm przyjął projekt zmian w Ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, która zawiera zasady dostępu do kredytów z dopłatami do odsetek. Eksperci uważają, że zmiany oznaczają zamknięcie dostępu do kredytów dla znacznej grupy klientów.

Jedynym otwarciem na nowe grupy jest dołączenie do grupy beneficjentów osób samotnych i pozostających w związkach partnerskich. Zmiany czekają teraz na decyzję Senatu i Prezydenta – wszystko wskazuje, że nowe regulacje mogą zacząć obowiązywać już w drugiej połowie sierpnia.

 

Największą zmianą, przesądzającą w wielu przypadkach o niemożności skorzystania z dobrodziejstw programu jest drastyczne obniżenie limitów cen mieszkań, kwalifikowanych do programu . Ceny metra kwadratowego na rynku wtórnym zostały obniżone nawet o 43 proc. Spadły też – o ponad jedną piątą – ceny nowych nieruchomości. Co to oznacza? Teraz można otrzymać kredyt z dopłatą, kupując we Wrocławiu mieszkanie w cenie niemal 7 tysięcy za metr kwadratowy. Gdy wejdą w życie nowe przepisy, cena na rynku wtórnym nie będzie mogła przekroczyć 3947 tysiąca, zaś na rynku pierwotnym będzie mogła być o niecały tysiąc złotych wyższa (4934 tysiąca). W przypadku Warszawy zmiany są jeszcze bardziej widoczne – teraz do programu „wchodzą” mieszkania z ceną 9,8 tys. zł za metr kw. Po zmianach cena metra kw. w przypadku mieszkań używanych nie będzie mogła przekroczyć 5609 złotych. Z całą pewnością można stwierdzić, że takich mieszkań w Warszawie niemal nie ma.

Kolejne ograniczenie dotyczy wieku zainteresowanych – z programu Rodzina na swoim będą mogły korzystać osoby do 35 roku życia . Do programu będą mogli natomiast przystąpić single . Warunek: singiel nigdy wcześniej nie był posiadaczem nieruchomości (osoby samotnie wychowujące dzieci i małżeństwa nie mogą być posiadaczami nieruchomości w chwili przystąpienia do programu).

Singiel będzie mógł sfinansować kredytem z dopłatami mieszkanie o maksymalnej wielkości 50 m kw. (dopłaty otrzyma do 30 m kw.). Pozostali nadal będą mogli kupować mieszkania do 75 m2 z dofinansowaniem na 50 m2 lub kupować i budować domy o powierzchni do 140 m2, z czego kredyt z dopłatami obejmie 70 m2. Dopłaty obejmą około połowy odsetek i potrwają 0 tak jak dotychczas - przez pierwszych osiem lat spłaty kredytu.

Ostatnie wnioski do programu będą przyjmowane 31 grudnia 2012 roku.

 

Jeszcze przed zmianami Open Finance przygotował ranking kredytów z dopłatami i sprawdził, na jakie oferty mogą liczyć modelowi klienci: bezdzietne małżeństwo z Warszawy, z łącznym dochodem 5 tysięcy złotych netto, chcące kupić mieszkanie warte 300 tysięcy złotych.

W przypadku kredytu z 10 proc. wkładem własnym zwyciężyła oferta Pekao – 1,29 proc. marży, bez prowizji i konieczności wykupywania dodatkowych ubezpieczeń . Dobre oferty mają też Deutsche Bank PBCBank Pocztowy . W DB PBC marża wynosi od 1,3 p.p., nie ma tu prowizji i konieczności ubezpieczenia niskiego wkładu. W Banku Pocztowym marża wynosi 1,25 p.p., ale klienci muszą zapłacić składkę ubezpieczeniową - 2,5 proc. wartości kredytu, czyli 6,75 tys. zł. Jest to ubezpieczenie na życie, od utraty pracy i niezdolności do pracy na okres trzech lat.

 

Kiepską wiadomością dla klientów jest to, że spada zdolność kredytowa: mają na to wpływ rosnące stopy procentowe i większa ostrożność banków (niepewność na światowych rynkach). Większość banków pożyczy klientom znacznie mniej, niż w lutym. Tylko w niektórych instytucjach (m.in. w BZ WBK) klienci mogą liczyć na wyższy niż przed pięcioma miesiącami kredyt.

 

W przypadku kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości najlepszą ofertę ma Bank Poczytowy – 1,25 proc. marży, bez prowizji ale z koniecznością wykupienia ubezpieczenia . Klienci mogą kredytem sfinansować zadatek i otrzymać pożyczkę na remont mieszkania. Na kolejnych miejscach uplasowały się oferty Pekao, PKO BP, BNP Paribas oraz DB PBC.

Ostatni przed zmianami ranking kredytów z dopłatami RNS - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (0 odpowiedzi) :

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

: