porady, porównania, opinie...

Raty kredytów we frankach wyższe niż w złotych

Opinie (1)

rosnie rata kredytu we frankach

Do tej pory, nawet przy rosnącym kursie szwajcarskiej waluty, ci którzy płacili raty kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich ciągle spłacali niższe raty niż ci, którzy zaciągnęli identyczny kredyt – tylko w złotych polskich. W tej chwili raty kredytów frankowych są wyższe, niż tych zaciągniętych w rodzimej walucie.

Wszystko oczywiście przez rekordowe notowania franka , który od czerwca znów pnie się w górę, ostatnio przebijając barierę 3,5 złotego za franka . Przy tak silnym kursie franka nieszczęsnym kredytobiorcom nie pomagają nawet niemal zerowe stopy procentowe w Szwajcarii. Kurs franka jest tak wysoki, że raty kredytów zaciągniętych w tej walucie przebiły raty złotowe – które również w ostatnim czasie wzrosły za sprawą galopującego WIBOR-u. Bo gdy LIBOR 3M w CHF wynosi 0,18 proc. to WIBOR 3M sięgnął już 4,69 proc.

Według analizy, przeprowadzonej przez Open Finance, w przypadku kredytu na 300 tys. zł zaciągany na 30 lat w drugiej połowie czerwca 2008 r. z marżą 1,2 proc., przy obowiązującym wówczas średnim kursie w NBP - 2,08 zł klient pożyczał ok. 144,250 tys. franków. Po trzech latach spłaty pozostało mu do oddania około 133,2 tys. franków. Rata takiego kredytu to w granicach 492 franków miesięcznie. Po przeliczeniu po kursie z 27 czerwca 2011 r. – 3,37 zł i zastosowaniu 8 proc. spreadu daje to miesięczne obciążenie w wysokości 1758 zł. W przypadku kredytu złotowego zaciąganego w tym samym momencie z 1 proc. marżą rata wynosi aktualnie 1736 zł.

 

Trzy lata temu biorący kredyt na 300 tys. zł i 30 lat we franku wychodził z banku z ratą ok. 1560 zł o ponad jedną czwartą niższą niż zadłużający się w złotych: rata w rodzimej walucie wynosiła ponad 2,1 tysiąca złotych. Aby spłacający kredyt frankowy znów płacił mniej niż klient złotowy, kurs szwajcarskiej waluty musiałby spaść poniżej 3,26 zł. Druga opcja – Szwajcarzy nie podniosą stóp procentowych, zaś WIBOR jeszcze wzrośnie. Przy spełnieniu tych dwóch warunków raty dogonią się już przy niższym spadku ceny szwajcarskiej waluty.

Analitycy zwracają uwagę, że zarówno kredytobiorcy frankowi jak i złotowi w ostatnich miesiącach przeżywają ciężkie czasy: tych pierwszych dobija wysoki kurs waluty, tych drugich kolejne podwyżki stóp procentowych , które powodują gwałtowny wzrost WIBOR.

Ze względu na wyższe odsetki rata przywołanego przez Open Finance kredytu złotowego spłacanego od czerwca 2008 r., od końca zeszłego roku poszła w górę o 130 zł. W tym czasie rata kredytu frankowego z uwagi na zmiany kursowe wzrosła ok. 60 zł.

Raty kredytów we frankach wyższe niż w złotych - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (1 odpowiedzi) :

  1. julek
    julek
    23.07.2011. 22:41

    kiedy frank po 4 zł??

    Ciekaw jest czy do konca roku frank nie przebije 4 pln. Ogolnie masakara teraz to co się dzieje z wysokościa rat kredytów we frankach.

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: