porady, porównania, opinie...

Większa zdolność kredytowa, ale nie we wszystkich bankach

Opinie (0)

kredyt na domek

Decyzje mniejszości banków okazały się jednak tak radykalne, że średnia maksymalna kredytu jaki mogłaby otrzymać modelowa rodzina (trzyosobowa, z dochodem 6 tysięcy netto, mieszkająca w Warszawie, dysponująca 10 procentowym wkładem własnym i ubiegająca się o kredyt na 30 lat) wzrosła – i to zarówno w złotych, jak i w euro! Na początku 2011 roku w przypadku kredytów złotowych banki oferowały średnio 544,8 tys. zł. W kwietniu - już 554,9 tys. zł. O ponad 10 tys. zł wzrosła również średnia maksymalnego kredytu w euro, z 442,9 tys. zł do 453,2 tys. zł.

 

W złotych więcej pożyczy DnB Nord i BZ WBK

Najbardziej spektakularne podwyżki wykonał DnB Nord i BZ WBK, w każdym zdolność kredytowa modelowej rodziny skoczyła o grubo ponad 100 tys. zł. DnB Nord do tej pory koncentrował się na kredytach walutowych i być może postanowił teraz zawalczyć o zainteresowanych kredytami złotowymi. Z kolei konserwatywny BZ WBK zdecydował się zliberalizować podejście do sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Na godny zauważania wzrost maksymalnej zdolności kredytowej zdecydował się też HSBC. Bank po zmianie pożyczy modelowej rodzinie niemal 600 tys. zł. Większość banków w ostatnich tygodniach zdecydowała się jednak na krok w drugą stronę: obniżki zdolności kredytowej mają jednak w większości charakter kosmetyczny i – jak podpowiadają analitycy – wynikają z rosnącego oprocentowania (wzrost WIBOR).

Na największe ograniczenie zdecydował się Bank BGŻ, gdzie maksymalny kredyt z pół miliona spadł do ok. 440 tys. zł. O ok. 45 tys. zł mniej pożyczy również Getin Noble Bank. O 27 tys. zł mniejszego kredytu udzieli PKO BP. Warto jednak pamiętać, że obydwa banki pożyczą klientowi – już po obniżce zdolności kredytowej – ponad 600 tysięcy złotych.

Największą zdolność kredytową oferują: Bank Pocztowy, PKO BP, Millennium, Getin Noble Bank i ING Bank Śląski . Wszystkie te instytucje pożyczą ponad stukrotność wynagrodzenia rodziny. Nieznacznie poniżej 600 tys. zł pożycza HSBC, Kredyt Bank, Polbank EFG i Raiffeisen. W BGŻ, Lukas Bank, DB PBC i Citi Handlowy z 6 tys. zł można otrzymać między 439 a 500 tys. zł.

W euro większy kredyt w BOŚ i Kredyt Banku

Większego kredytu niż na początku roku, na 90 proc. wartości nieruchomości w euro udzieli modelowej rodzinie BOŚ - 479 tys. zł. Z kolei Kredyt Bank obniżył wymagane dochody do otrzymania kredytu w unijnej walucie i zdystansował konkurencję, oferując przy 6 tys. zł dochodów 545 tys. zł kredytu w euro. Bank kredytuje w euro nawet do 100 procent wartości nieruchomości. Drugim bankiem na rynku jeśli chodzi o gest w finansowaniu nieruchomości w unijnej walucie jest Polbank EFG. Naszemu klientowi pożyczy 504 tys. zł. Jest to jednak mniej niż na przełomie stycznia i lutego.

Większa zdolność kredytowa, ale nie we wszystkich bankach - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (0 odpowiedzi) :

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

: