porady, porównania, opinie...

Wysoki kurs chf czyli czas na kredyt we frankach

Opinie (4)

wysoki kurs franka

Trzy lata temu niemal 80 procent kredytów hipotecznych udzielanych było we frankach szwajcarskich. Frank był wówczas rekordowo słaby, ale doradcy – jeśli w ogóle wspominali o ryzyku kursowym – kładli nacisk na atrakcyjne oprocentowanie kredytów frankowych. Nikt zresztą nie przewidywał, że kurs szwajcarskiej waluty wobec złotówki umocni się o ponad 50 procent!

Dziś sytuacja jest zgoła odwrotna: kredytów we frankach udziela zaledwie kilka banków, w większości z nich kredytobiorca musi się wykazać co najmniej 20 procentowym wkładem własnym .

Marże są wysokie (rekordowa w PKO BP, oscylująca wokół 7 procent), choć dla kredytobiorców z wysokim wkładem własnym są oferty i w okolicach 3 procent . Kusi zarówno wciąż niski LIBOR jak i perspektywa znacznego osłabienia kursu franka, który według różnych analiz może w perspektywie kilku miesięcy spaść się o kilkanaście, a w dłuższej perspektywie – nawet o 25 procent. Wszystko wskazuje więc, że teraz jest naprawdę idealny moment na zadłużenie się w szwajcarskiej walucie. Jednak niska dostępność tych kredytów sprawia, że stanowią one znikomy odsetek wśród wszystkich udzielanych – poniżej 6 procent.

Polacy, jeśli decydują się dziś na kredyt w walucie, wybierają euro: kredyty we wspólnej europejskiej walucie ma w ofercie niemal każdy bank. Marże są atrakcyjne, kilka banków oferuje równie dobre warunki klientom nieposiadającym wkładu własnego – a za zaciągnięciem kredytu w euro przemawia perspektywa wejścia Polski do strefy euro. Co prawda perspektywa ta nie jest raczej bliska, ale z pewnością kredytobiorcy, którzy zdecydują się na ten właśnie kredyt, unikną zamieszania z przymusowym przewalutowaniem kredytu, gdy przyjdzie ten moment.

Jednak osoby, które spełniają ostre kryteria bankowe i mogą w ogóle myśleć o zaciągnięciu kredytu we frankach powinny – choćby hipotetycznie – rozważyć taką możliwość. Kredyt w euro z pewnością nie zapewni takiej premii z różnic kursowych, jaką może dać kredyt we frankach, zaciągnięty w szczytowym momencie umocnienia się tej waluty. Prognozy analityków opierają się przy tym na założeniu, że problemy fiskalne niektórych państw strefy euro zostaną wkrótce rozwiązane, a sytuacja się ustabilizuje. W tej sytuacji kurs franka do euro powinien spaść poniżej 0,7 euro za franka (obecnie wynosi on 0,76). Jednak wielu analityków spodziewa się, że kurs będzie – po znormalizowaniu sytuacji – kształtował się na poziomie 0,65.

Wysoki kurs chf czyli czas na kredyt we frankach - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (4 odpowiedzi) :

 1. zyczliwy
  zyczliwy
  29.07.2011. 17:46

  kredyt we frankach w bph

  Ludzie zapomnijcie że taki bank istnieje.Analitycy tam pracujący nie mający odpowiedniej wiedzy prawnej ani merytorycznej do pełnienia swojej funkcji.Zapomnijcie też o kredycie w CHF przy wysokim kursie to mistyfikacja że bank udziela takich kredytów w moim przypadku było to aż 20% wartości nieruchomości na rynku wtórnym.Będą was zwodzić tygodniami i tak nic z tego nie wyjdzie.Dziwię się dyrekcji że tak duży bank pozwala sobie tak olbrzymią niekompetencję analityków.Po wydaniu warunków kredytowych i spełnieniu przez nas wszystkich jest cisza i nic nikt nie wie cały czas trwa analiza ale czego pytam?.Dodam tylko że potrzebne zaświadczenia jakie sobie wymyślił pan analityk wzbudzały śmiech i zaciekawienie wydających je urzędników.Straciłem 6 tyg. czasu i urlop.Mam nadzieje że ten bank zniknie w tej postaci z rynku a to zaoszczędzi ludziom kłopotu.

 2. aliv
  aliv
  18.07.2011. 16:04

  CHF po raz kolejny bije rekord

  Trudno się dziwić, że CHF drożeje są trzy duże powody:
  1. Grecja i inne problemy w strefie EURO
  2. Rekomendacja "nadzoru" żeby nie udzielać kredytów w
  CHF co powoduje że banki nie sprzedają CHF na polskim rynku tj
  przedtem. (Przyp. banki kupowały franki i sprzedawały żeby mieć
  złotówki bo kredytobiorcy CHF dostawali wypłaty w PLN)
  3. Polska pomimo dobrych wyników jest jednym z rynków
  wschodzących - zaufanie do naszej waluty w kryzysie spada.
  Wszystko niby proste i było do przewidzenia ale sam też mam
  kredyt w CHF. Szkoda tylko, że nie wziąłem kredytu przy
  dzisiejszym kursie. Pozdrawiam wszystkich braci niedoli.

 3. miras
  miras
  27.06.2011. 16:38

  kredyty w chf

  Banki jakie się teraz liczą w CHF to Nordea i BPH z naciskiem na to pierwsze rozwiązanie.

 4. wojtas
  wojtas
  14.04.2011. 13:03

  kredyt we frankach kusi

  Szkoda tylko ze tak niewiele bankjow obecnie na w miare sensownych warunnkach udziela kredytow e frankach szwajcarskich. niestety marze dosc wysokie.

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: