porady, porównania, opinie...

Budujemy dom na kredyt

Opinie (11)

budowa domu

Budowanie i kupno domów cieszy się coraz większą popularnością. Według badań GUS w pierwszej połowie tego roku inwestorzy indywidualni mieli największy udział w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych. Domy przyciągają bowiem nie tylko swoją przestrzenią, mniejszym kontaktem z hałaśliwymi sąsiadami, czy możliwością posiadania ogrodu, ale także ceną. Według Dziennika Gazety Prawnej koszt budowy metra kwadratowego domu to około 3 tys. PLN, podczas gdy cena metra kwadratowego mieszkania w dużych miastach to nawet ponad dwa razy tyle.

Aby jeszcze bardziej obniżyć kwotę wydaną na budowę domu , wiele osób rezygnuje z usług deweloperów, ponieważ ich marże to nawet 30-50% jego wartości i decyduje się na budowę tzw. systemem gospodarczym . Inwestor zatrudnia wtedy rzemieślników do poszczególnych prac i nie korzysta z kompleksowych usług jednej firmy budowlanej. Samodzielnie kupuje materiały i może także aktywnie brać udział w pracach, obniżając w ten sposób koszty robocizny. Choć taka inwestycja może okazać się bardzo opłacalna, to oznacza jednak więcej zachodu, nie tylko jeśli chodzi o prace budowlane, ale także o finansowanie takiej budowy w przypadku zaciągnięcia na nią kredytu.

Dokumenty proszę…

Kredyt na budowę domu nie różni się znacząco od zwykłego kredytu zaciąganego na zakup nieruchomości. Można z niego sfinansować nie tylko budowę, ale także zakup działki. Jeśli już się ją posiada, to często może ona stanowić wkład własny. - Budowa systemem gospodarczym jest popularną metodą w Polsce. Banki nie stawiają przeszkód przy finansowaniu tego typu operacji – wyjaśnia Paweł Stola, analityk portalu Hiponet. Wymagania, jakie należy spełnić, aby uzyskać kredyt mieszkaniowy na budowę domu są podobne do tych, jakie są stawiane w przypadku jego zakupu. Różnica polega jednak na większej liczbie potrzebnych dokumentów, jakie należy przedstawić w banku, jak i na sposobie oraz warunkach wypłaty takiego kredytu. - Podstawowymi dokumentami w takim przypadku są: odpis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę, projekt techniczny, dziennik budowy oraz kosztorys prac budowlanych. Niektóre banki mogą także wymagać, aby budowa była prowadzona przez generalnego wykonawcę, czyli firmę budowlaną – wylicza Paweł Stola.

Gdy inwestor postanawia wybudować dom bez dewelopera, sporą trudność stanowi oszacowanie wysokości potrzebnego kredytu . Warto zaciągnąć go w wyższej kwocie, niż wskazują wyliczenia kosztów, gdyż pojawić się mogą nieprzewidziane wydatki. Zdarza się bowiem, że dochodzi do nagłej awarii lub kradzieży materiałów budowlanych. Jeśli kredyt okaże się za niski, mogą pojawić się problemy z uzyskaniem dodatkowej kwoty od banku.

Kolejną sprawą, jaką należy uwzględnić jest czas trwania budowy . Bank wymaga określenia terminu zakończenia prac. Analityk portalu Hiponet podpowiada, że najlepiej wyznaczyć go z dużym marginesem błędu. Nieoczekiwane okoliczności, takie jak długa i mroźna zima, mogą spowodować spore opóźnienia. - Jeżeli przekroczy się ustalony termin, należy poinformować o tym bank. W większości przypadków wystarczy podpisać aneks do umowy przesuwający datę zakończenia prac. Może być on jednak płatny – mówi Paweł Stola.

Kredyt w kawałkach

O ile kredyt na zakup nieruchomości wypłacany jest jednorazowo, to kredyt na budowę przyznawany jest w transzach , po ukończeniu kolejnych etapów budowy . Aby wypłacić kolejną należy udokumentować postęp prac i uzyskać pozytywną ocenę banku. Często trzeba przedstawić w banku zdjęcia z budowy oraz dziennik budowy z wpisami poświadczającymi rozwój projektu. Niektóre instytucje kredytujące wymagają natomiast wizyty swojego przedstawiciela na budowie, który oceni postęp prac. Taka inspekcja jest zazwyczaj płatna i waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Kiedyś w wielu bankach należało przedstawiać faktury za poszczególne prace i materiały, ale dziś jest to już rzadkością.

W przypadku kredytu walutowego wysokość transzy przeliczana jest po aktualnym kursie . Może się więc okazać, że kolejna wypłata będzie niższa od oczekiwanej. Część banków ustala jednak kwotę, jaka ma być wypłacona w PLN i dopiero potem przelicza ją na obcą walutę – wtedy natomiast podnieść się może ogólna kwota kredytu w walucie, w jakiej posiada się zobowiązanie.

Zaciągając kredyt na budowę domu można także liczyć na karencję w spłacie . Oznacza to, że spłatę pełnych rat można zacząć dopiero po uzyskaniu wszystkich transz, ale nie później niż po 24 miesiącach (chyba, że umowa stanowi inaczej). - Po wypłacie pierwszej transzy kredytobiorca spłaca tylko część odsetkową od niej, a nie od całego kredytu. Po każdej następnej wypłacie kwota odsetek się zwiększa, ponieważ uruchamiana jest coraz większa część kredytu. Po wypłacie ostatniej transzy następuje spłata całej raty kapitałowo-odsetkowej – tłumaczy Paweł Stola, Hiponet.

Na osłodę trudów związanych z finansowaniem i nadzorowaniem budowy warto dodać, że niektóre osoby budujące dom mogą liczyć na dofinansowanie w ramach rządowego programu dopłat do kredytów. Jak zaznacza Paweł Stola, powierzchnia użytkowa takiej nieruchomości nie może jednak przekraczać 140 mkw.

Budujemy dom na kredyt - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
4 na 5
1 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (11 odpowiedzi) :

 1. Tomek
  Tomek
  11.03.2017. 20:47

  odpowiedź

  myslę, że decyzja o kredycie powinna być skonsultowana z doradcą finansowym. każdy ma inną sytuację i warunki i czasem szczegóły o których nie mamy pojecia mogą być decydujące. ja polecam skontaktować się Dzięki niemu, ja juz jestem na swoim. mam kredyt na dogodnych warunkach na 30 lat i pewność, że bank nie zrobi mnie na szaro :P

 2. aga
  aga
  25.01.2016. 23:19

  kredyt

  Witam.

  Mam pytanie czy jest możliwośc wzięcia kredytu ok 200 tys na zakup działki i postawienie na niej domu w stanie surowym? Resztę pieniążkow otrzymamy od rodziców w prezencie za sprzedaż ich mieszkania.

 3. Krzysztof
  Krzysztof
  26.01.2015. 12:16

  kredyt na budowę

  Witam,
  mam rozpoczętą budowę domu (z własnych oszczędności starczy mi na stan surowy otwarty), chciałbym się dowiedzieć czy możliwy jest kredyt na częściowe wykończenie domu (tzn. na wykończenie parteru - poddasze w dalekiej przyszłości)?

 4. Pati
  Pati
  06.02.2014. 17:35

  Odnośnie działki

  Witam,

  mam możliwość budowy domu na działce moich rodziców, lecz działka jest ujęta w kredyt hipoteczny rodziców.
  Stąd pojawia się moje pytanie? czy w takiej sytuacji dostanę kredyt na budowę domu, na danej działce? Jeżeli nie to co zrobić żeby go otrzymać. Mowa o kredycie 300 tys. działka wyznaczona na mój domek warta jest bez domku z 350 tys.

 5. Kamila
  Kamila
  05.02.2014. 17:26

  Kredyt

  Potrzebuje pilnie kredytu na dom posiadam własną działkę budowlana

 6. pola
  pola
  28.08.2013. 22:11

  ziemia będąca wkładem własnym

  hej interesuje mnie czy ziemia będąca wkładem własnym jest obciążona hipotecznie?

 7. mrek
  mrek
  31.03.2011. 10:42

  Najlepsze kredyty aktualnie

  Vega:
  Powinniscie bez problemu otrzymac kredyt w PLN najtansze banki to obecnie:
  ING, Millenium
  Marza b. niska

  Radek:
  Mysle ze w waszym przypadku warto by sprawdzic kredyt w Euro w Deutsche Bank

 8. vega
  vega
  31.03.2011. 10:38

  Może ktoś cos podpowie ???

  Witam
  Mam pytanie odnosnie kredytu, chciałbym z żoną wziąść 100tyś na 25-30 lat. nasze zarobki to 3.5tyś netto , wkład własny may spory ( stan surowy domku o powierzchni 160m2), gdzie wziąść i jaki kresyt , proszę o kontakt

 9. radek
  radek
  31.03.2011. 10:35

  kredyt na budowe

  Witam mam pytanie odnosnie kredytu na budowe posiadam dzialke budowlana uzbrojona ale pracuje obecnie od 4 lat w holandii prowadze dzialalnosc gospodarcza od dwoch lat dochod roczny wynosi w przeliczeniu na zlotowki 88.000 tys zl czy na podstawie dokumetow o dzialalnosci zaswiadczenia o zarobkach uzyskam kredyt na budowe posiadam dwa samochody jeden dostawczy drugi osobowy maga byc zastawem pod kredyt wartosc obu samochodow 50,000 tys zl a jeszcze moja zona tagrze posiada umowe tu w holandi na stale zarobki w przeliczeniu na zl. wynosza 6,000 tys zl

 10. Anonim
  Anonim
  30.03.2011. 20:41

  Opinia

  Witam.
  Podstawowe pytanie jak dlugo twoj maz prowadzi dzialalnosc gosp. Banki by uznac dochod z dzialnosci wymagaja jej prowadzenia przez okres od 12 miesięcy w gore w (zaleznosci od banku).

  Np Bank Millenium bierze pod uwagę dochody z poprzedniego roku. Wymagane jest prowadzenie działalności przez okres minimum 12 miesięcy. Jednak maximum jakie mozecie uzyskac tam to kredyt na 80% LTV w PLN.

  Na chwile obecna bardzo atrakcyjna oferte ma Deutsche Bank (kredyt w CHF). Jednak bank stosunkowo surowo podchodzi do dzialalnosci gospodarczej. Bierze on pod uwagę średnią za ostatnie 24 miesiące. Wymagane jest prowadzenie działalności przez okres minimum 30 miesięcy. Wymagane są PITy za ostatnie 2 lata.

  Także jesli twoj maz spelnia te warunki to radze najpierw rozwazyc oferte tego banku.

  Jesli twoj maz prowadzi dzialnosc krocej niz 12 miesiecy rozwiazaniem moze sie okazac kredyt na oswiadczenie w Santander Consumer Bank. Jednak tutaj niestety wymagany jest wklad wlasny:

  Procedura uproszczona w Santander Banku może być zastosowana w przypadku klienta osiągającego dochód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Oświadcza on fakt prowadzenia działalności oraz wysokość uzyskiwanego dochodu (wysokość uzyskiwanych dochodów nie jest weryfikowana). Przy dochodach osiąganych zagranicą weryfikację faktu prowadzenia działalności gospodarczej zastępuje wyciąg z rachunku bankowego.

  W zależności od kwoty kredytu trzeba miec odpowiedni wkład własny:

  1. Dla wkładu własnego w wysokości 30% max. kredyt w PLN to 400 000 zł, w CHF to 200 00 zł
  2. Przy 40% wkładzie własnym można uzyskać 500 000 zł z PLN lub 250 000 zł w CHF.

  Polecam kontakt z doradca kredytowym Open Finance. Za darmo szczegółowo przeanalizuje wasza sytuacje (działalność + dochód) i dobierze najtańszy bank.

  Pozdrawiam serdecznie
  Ania

 11. ASIA I TOMEK
  ASIA I TOMEK
  30.03.2011. 20:33

  KREDYT NA BUDOWĘ DOMU

  POTRZEBUJEMY 200000PLN NA BUDOWĘ DOMU MĘŻA DOCHÓD ROCZNY TO 135000 MA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ, MÓJ DOCHÓD MIESIĘCZNY WYNOSI 1300ZŁ. CHCIELIBYŚMY WZIĄĆ KREDYT W PLN. BEZ WKŁADU WŁASNEGO. CZŁONKÓW RODZINY-3. POZDRAWIAM

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: