porady, porównania, opinie...

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu mieszkaniowego?

Opinie (14)

dokumenty do kredytu

Decyzja o zaciągnięciu kredytu na mieszkanie jest niezwykle ważna dla przyszłego kredytobiorcy. Jednak nie tylko dla niego. Również bank musi dobrze przemyśleć i rozważyć możliwość pożyczenia danemu klientowi dużej sumy pieniędzy. W związku z ryzykiem, które w tym względzie ponosi, przeprowadza proces weryfikacji ubiegającego się o kredyt bardzo wnikliwie i rzetelnie. Niezbędna jest do tego analiza szeregu dokumentów przedkładanych przez potencjalnego kredytobiorcę. By uniknąć zaskoczenia i niepotrzebnych stresów warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wizytą w banku.

Niektóre kredyty możemy dostać w ciągu kilkunastu minut. Czas uzyskania kredytu na mieszkanie jest jednak znacznie dłuższy, a kryteria jego przyznawania dużo bardziej restrykcyjne niż przy kredycie gotówkowym.

- Ubiegając się kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania lub domu przede wszystkim musimy złożyć wniosek kredytowy. Należy dołączyć do niego szereg ważnych dokumentów. Ich rodzaj oraz ilość będą różniły się w zależności od banku, do którego się udamy. Jednak w każdym będziemy musieli przedstawić dokumenty zaświadczające osiągane dochody oraz podstawowe dokumenty dotyczące nieruchomości – podkreśla Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

Dokumenty konieczne do ubiegania się o kredyt mieszkaniowy można podzielić na cztery grupy: identyfikujące kredytobiorcę, dotyczące osiąganych dochodów, nieruchomości oraz innych zobowiązań finansowych.

Dokumenty identyfikujące kredytobiorcę

Potwierdzają one tożsamość kredytobiorcy oraz pod pewnymi względami informują bank o jego sytuacji rodzinnej. Do takich dokumentów należą:
- dowód osobisty oraz drugi dokument tożsamości ze zdjęciem , np. prawo jazdy, paszport, legitymacja ubezpieczeniowa);
- w przypadku intercyzy - umowa w formie aktu notarialnego stwierdzającą rozdzielność majątkową;
- w przypadku separacji czy rozwodu małżonków - prawomocne orzeczenie sądu potwierdzające taki stan rzeczy;

Dokumenty dotyczące osiąganych dochodów

Są to te dokumenty, które potwierdzają zatrudnienie kredytobiorcy oraz wysokość uzyskiwanego przez niego dochodu. W zależności od rodzaju zatrudnienia, dokumenty te nie będą jednakowe.

a) W przypadku umowy o pracę konieczne jest wypełnienie przez zakład pracy bankowego zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanego przez kredytobiorcę dochodu .

- Często dodatkowo należy dołączyć wyciąg z konta osobistego za 3 ostatnie miesiące , gdzie widoczny jest wpływ wynagrodzenia. Niektóre banki poza wymienionymi dokumentami zobowiązują kredytobiorcę do dostarczenia np. wyciągu z karty kredytowej, rocznego zeznania podatkowego czy świadectwa pracy. Jest to uzależnione od indywidualnych procedur i wymagań konkretnego banku – tłumaczy Michał Krajkowski, analityk Notusa.

b) Gdy dochody kredytobiorcy osiągane są z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej bank wymaga od kredytobiorcy nieco innych dokumentów. Są nimi:
- decyzja o nadaniu numeru REGON oraz NIP;
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej bądź też inny dokument, który poświadcza fakt prowadzenia działalności gospodarczej;
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami;
- zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu ze składkami;
- deklaracje PIT za ubiegły rok.

Dodatkowo osoba ubiegająca się o kredyt mieszkaniowy musi dostarczyć bankowi dokumenty, które umożliwiają ustalenie dochodu w roku bieżącym . Różnią się one w zależności od sposobu rozliczania się z Urzędem Skarbowym.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych , mają obowiązek przedstawienia bankowi podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Osoby rozliczające się z Urzędem Skarbowym na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zobowiązane są dostarczyć do banku oświadczenia o wysokości dochodów w roku bieżącym oraz ewidencji przychodów pokazującej uzyskane w roku bieżącym przychody . Dodatkowo niektóre banki wymagają dołączenia wyciągu z rachunku bieżącego firmy.
Ci, którzy prowadząc działalność rozliczają się z Urzędem Skarbowym na zasadzie karty podatkowej , muszą dostarczyć bankowi aktualną decyzję Urzędu Skarbowego określającą wysokość podatku w formie karty podatkowej .

c) W sytuacji, gdy dochody kredytobiorcy uzyskiwane są z tytułu umowy o dzieło lub umowy zlecenia , bank wymaga dodatkowo przedstawienia kopii umów z ostatnich 12 miesięcy wraz z rachunkami oraz deklaracji podatkowej PIT, co najmniej za ostatni rok . Niekiedy konieczne jest także dołączenie wyciągu z rachunku bankowego.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Dokumenty te są niezwykle ważne, gdyż dotyczą bezpośrednio przedmiotu kredytowania i zabezpieczenia kredytu. Będą one inne przy nieruchomości nabywanej na rynku pierwotnym, a inne, gdy na rynku wtórnym.

a) W przypadku rynku pierwotnego podstawowymi dokumentami są:
- umowa przedwstępna z deweloperem;
- odpis z księgi wieczystej gruntu, na którym realizowana jest inwestycja;
- wypis z ewidencji rejestru gruntów, dotyczący działki, na której prowadzona jest inwestycja;
- dokumenty dotyczące samego dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej (odpis KRS);
- prawomocna decyzja o pozwolenie na budowę;
- pozwolenie na użytkowanie lub potwierdzenie przyjęcia budynku do użytkowania bez zastrzeżeń przez właściwy urząd, jeśli budowa została już zakończona; - promesa z banku o bezobciążeniowym zwolnieniu hipoteki;
- kopie pełnomocnictw osób reprezentujących dewelopera (gdy nie figurują w Krajowym Rejestrze Sądowniczym).

b) W przypadku nabywania nieruchomości na rynku wtórnym do wniosku kredytowego należy dołączyć:
- umowę przedwstępną nabycia nieruchomości;
- odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla mieszkania lub domu;
- dokumenty potwierdzające posiadanie praw do nieruchomości przez zbywcę;
- w przypadku, gdy nieruchomość stanowi własność spółdzielni mieszkaniowej, należy dołączyć zaświadczenie ze spółdzielni o otrzymaniu przydziału oraz zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami.

Dokumenty dotyczące innych zobowiązań finansowych

Jak przypomina Michał Krakowski z Notusa - W sytuacji, gdy posiadamy stałe zobowiązania finansowe np. z tytułu innego kredytu, który wciąż spłacamy lub spłaciliśmy niedawno, bank wymagać będzie od nas przedłożenia kopii umów, dowodów ostatnich płatności lub zaświadczenia z banku o dokonaniu całkowitej spłaty takiego zobowiązania. Dotyczy to także posiadanych kart kredytowych oraz limitów odnawialnych w rachunku bieżącym.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu mieszkaniowego? - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
2.35 na 5
3 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (14 odpowiedzi) :

 1. Mariola
  Mariola
  10.07.2017. 17:14

  Przelewy na konto

  Witam, mam pytanie bo niebawem będę się ubiegać o kupno mieszkania mam tylko jeden dylemat mianowicie z narzeczonym korzystamy z jednego konta na moje konto przychodzą jego wypłaty z pracy czy bank będzie brał jego wpłaty pod uwagę? Nie jesteśmy małżeństwem i nie mamy wspólnoty majątkowej

 2. ada
  ada
  01.02.2017. 19:30

  umowa na czas nieokreślony

  Czy aby dostać kredyt mieszkaniowy muszę mieć umowę o pracę na czas nieokreślony?

 3. michal0240
  michal0240
  18.02.2016. 16:39

  Posiadam umowę o pracę do 30.1.2017 roku

  Posiadam umowę o pracę do 30.1.2017 roku w jakim banku mogę starać się kredyt hipoteczny. Posiadam wkład własny ok. połowa wartości mieszkania

 4. mili
  mili
  22.12.2015. 17:30

  pytanko?

  Czy ktoś może wie czy bank ma wymóg czy wrazie nie spłacania kredytu to trzeba okazać dokument od notariusza że ma iść do kogo mieszkać a nie pod chumrkę.

 5. Wiesawa
  Wiesawa
  20.10.2015. 00:01

  dokumenty przy zakupie mieszkania w PKO BP

  Witam . Kupujacy mieszkani zaciagaja kredyt.Poinformowali mnie ,ze bank potrzebuje od gazowni i elektrowni zaswiadczenie o niezaleganiu w platnosciach -czy jest to mozliwe ?

 6. marian
  marian
  07.06.2015. 17:27

  zgubione dokumenty

  CZY JEsLI zgubiłem dokument do kredytu np. kosztorys to czy bank może dać mi drygi plik tych papierów?

 7. Gosia
  Gosia
  30.05.2015. 16:39

  informacje o kredyt

  witam mam pytanie czy robiąc za granicą na umowe zlecenie dostane kredyt hipoteczny na mieszkanie w wysokości 60 000 tys. ??
  z góry dziekuje

 8. alicja
  alicja
  14.03.2014. 20:53

  info o kredyt

  witam mam pytanie pracuje w holandii zarabiam 1500 euro co cztery tyg pracuje od maja do marca czy jest mozliwosc dostac kredyt 14000 tys ???

 9. Domi
  Domi
  13.09.2013. 09:50

  Kredyt a dochód na konto

  Witam , interesuje mnie kredyt mieszkaniowy, mam pytanie co jeśli moje wynagrodzenie nie jest przelewane na konto tylko do ręki? Czy bank koniecznie musi mieć przedstawione wpływy wynagrodzenia na konto? Nie wystarczy umowa na czas nieokreślony i odpowiednia kwota na jaką mam na umowie?

 10. aga
  aga
  20.03.2013. 21:10

  czy mogę dostać sama kredyt na mieszkanie

  witam.
  Czy starając się kredyt oprócz warunku o stałej pracy na czas nieokreślony, braku zobowiązań w innych kredytach, mogę sama starać się o kredyt (w wysokości 110000zł na mieszkanie a wartość nieruchomości jest 180000zł), bez drugiej osoby jako kredytobiorcy?

 11. Madzia
  Madzia
  31.03.2011. 13:52

  kredyt na mieszkanie

  Witam,.
  Mieszkanie kosztuje 330 tysięcy. Czy jest możliwość takiego kredytu w jakimś banku? proszę o info.

 12. Majk26
  Majk26
  31.03.2011. 13:40

  najniższe marże w bankach EURO/PLN aktualnie

  Witam.

  Z mojej wycieczki po bankach aktualnie najnisze marze maja:

  KREDYTY w PLN:
  1. ING
  2. Millenium
  3. PKO BP

  Kredyty w EURO:
  1. DnB Nord (maja ciekawa promocje teraz, niestety bardzo duze wymaganie odnosnie zdolnosci)
  2. Deutsche Bank
  3. BPH

  Kredyty z doplatami Rodzina na Swoim:
  1. Millenium.
  2. PKO BP

  Oczywiscie szcegolowa siatka marz jest rozna w zaleznosci od wkladu wlasnego i zdolnosci kredytowej, dlatego najlepiej wypelnic wnioski do bankow - na biezaco podadza marze i jak co oblicza przyblizone raty kredytu.

  U mnie poki co najkorzystniej (najnisza rata) wychodzi kredyt w Euro w deutsche banku, niestety w przypadku kredytow walutowych trzeba sie liczyc z ryzykiem walutowym tzn, ze wysokosc raty moze byc rozna w zleznosci od wahan walut w momencie splaty.

  Dlatego tez jeszce zastanawiam sie nad ing, kurcze naprawde maja fajna oferte na pln , do tego nie wymagaja zadnych bez sensownych ubezpieczen.

  Pozdrawiam

 13. onazgagula
  onazgagula
  31.03.2011. 13:39

  Kredyt hipoteczny -zakup II mieszkania

  Jeśli ktoś posiada bieżące informacje na temat najniższych marż w bankach EURO/PLN- kredyt na zakup mieszkania to proszą zamieścić zgóry dziękuje i pozdrawiam.

 14. marcin
  marcin
  31.03.2011. 13:38

  info o kredyt

  Chciałbym wziąc kredyt na mieszkanie badz na budowe domu ale czy dostane jak mam juz inny kredyt w wysokosci 50tys? zarabiam netto 2500 tys umowa na czas nieokreslony,czy jest mozliwosc wziac kredyt na mieszkanie i w tym jakos splacic ten ktory juz mam?

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: