porady, porównania, opinie...

Standardowe warunki kredytu budowlano-hipotecznego tzw. kredytu na budowę domu

budowa domu Bankowy kredyt budowlano-hipoteczny to korzystne połączenie różnych sposobów kredytowania inwestycji mieszkaniowej. Kredyt na budowę składa się z dwu części: na etapie budowy jest kredytem budowlanym , a w momencie oddania domu do użytku przekształca się w kredyt hipoteczny . Inwestycja mieszkaniowa klienta, to jest budowa nieruchomości, jest więc kredytowana inaczej przed zakończeniem robót i po ich zakończeniu. Chociaż docelowe przeznaczenie kredytu (zbudowanie nieruchomości) nie zmienia się, zmieniają się jego warunki i zabezpieczenia.


Część budowlana kredytu

W pierwszym etapie (przeznaczonym na realizację inwestycji) klient korzysta z części budowlanej kredytu. Jest on zabezpieczany w taki sam sposób, jak każdy kredyt mieszkaniowy. Bank oczekuje dokumentu zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Umowa taka przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela za spłatę kredytu w uwzględnianych sytuacjach, do których zalicza się ciężką chorobę lub śmierć oraz trwałą lub tymczasową niezdolność do pracy. Niejednokrotnie banki żądają od kredytobiorcy wykupienia polisy na życie i scedowania na bank prawa do ewentualnego odszkodowania. Banki wymagają też czasami ubezpieczenia od ryzyka utraty pracy. Żądają również przekazania praw z tytułu ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Okres ubezpieczenia obejmuje zaciąganie kredytu i okres spłaty kredytu budowlanego. Etap budowy domu bank oblicza mniej więcej na dwa lata i jest to okres karencji w spłacie kredytu . Spłaca się wówczas na przykład tylko odsetki. Suma ubezpieczenia odpowiada wartości spłacanej wtedy części kredytu.

Część hipoteczna kredytu

Normalne pełne raty klient banku zaczyna wnosić po zakończeniu budowy i jest to już część hipoteczna kredytu. Różnica między kredytem pozostałym do spłacenia, a wartością domu zabezpieczającego kredyt, jest rodzajem wkładu własnego klienta. Podstawowym zabezpieczeniem dla banku staje się wtedy hipoteka wpisana na jego rzecz do księgi wieczystej nowo wybudowanego domu. Prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości oznacza przy tym tylko tyle, że właściciel zaciągnął w tym banku kredyt i zabezpieczył go swoją własnością.

Hipoteka a własność nieruchomości

Hipoteka nie daje wierzycielowi żadnych praw do nieruchomości . Trzeba to podkreślić: kredytobiorca nadal pozostaje w pełni właścicielem wybudowanego domu i jako właściciel zachowuje prawo do zarządzania oraz dysponowania nim (nie może tylko uszczuplać wartości domu poniżej sumy zabezpieczenia).
Możliwe jest nawet sprzedanie przez kredytobiorcę obciążonej kredytem nieruchomości . W akcie notarialnym transakcji wskazuje się wtedy saldo zadłużenia, zaświadczone przez bank. Na tej podstawie akt kupna-sprzedaży podaje kwotę, którą kupujący musi wpłacić do banku, po czym nadwyżkę przekazuje się na konto sprzedającego.
Właściciel może stracić prawo do dysponowania domem jedynie wtedy, gdyby w wyniku niepłacenia rat kredytu bank wszczął postępowanie windykacyjne , które rzeczywiście w końcu doprowadziłoby do przejęcia nieruchomości dłużnika. Trzeba się wtedy liczyć z tą okolicznością, że bank ma pierwszeństwo dochodzenia swoich wierzytelności hipotecznych przed innymi zainteresowanymi (nawet najbliższymi krewnymi). Jednakże hipoteka jako taka w żaden sposób nie upoważnia wierzyciela do korzystania z nieruchomości, ani nie daje mu względem niej żadnej władzy. Hipoteka ubezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne. Wygaśnięcie hipoteki następuje wskutek wygaśnięcia wierzytelności, czyli spłacenia kredytu.

Przeczytaj także:
- Potrzebne dokumenty do kredytu hipotecznego budowa domu,
- Jak wziąć kredyt na budowę domu lub zakup mieszkania - KROK po KROKU,
- Ranking Kredytów Mieszkaniowych - najtańsze kredyty

Warunki i specyfika kredytów na budowe domu - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
3.95 na 5
20 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (47 odpowiedzi) :

Strony: Pierwsza 1 2 Ostatnia >> (2 stron razem)
 1. zdzislaw zakrzewski
  zdzislaw zakrzewski
  12.03.2018. 12:56

  warunki splaty

  czy jesli zaciagne kredyt mieszkaniowy na jakis okreslonych warunkach splaty kto lub co moze zmienic te warunki splaty?

 2. Dom
  Dom
  25.10.2017. 18:19

  Opinia

  Witam chciałam zapytać jak mamy działkę budowlaną i postawiony dom na niej do połowy i chcemy się starać o kredyt hipoteczny a tylko mąż pracuje jakie warunki trzeba będzie spełnić.

 3. Piotru
  Piotru
  08.10.2017. 15:05

  Kredyt na budowe domu

  Witam serdecznie chciałbym 70tys na budowe domu, działkę mam własną w jakim banku mogę dostać bez żadnych problemów na taką sumę prosiłbym o pomoc :)

 4. Anonim
  Anonim
  14.05.2017. 14:32

  Opinia

  Witam wraz z Żoną mamy kredyt hipoteczny 140tys zł do splaty splacamy go od 4 lat. Chcemy wziac nowy kredyt na zakup dzialki i budowe domu. okolo 220tyś. dwa miesiace temu urodzil się nam syn. żona jest na Macierzyńskim nasze dochody to lacznie 4300zł netto.

 5. Sebastian1948
  Sebastian1948
  14.05.2017. 14:07

  budowa domu

  Rozbudowuję dom mieszkalny jednorodzinny. W proces zaangażowałem środki własne na poziomie 20% wartości inwestycji. Otrzymałem z banku ofertę kredytu hipotecznego, która jednak nie pokryje w pełni kosztu budowy.
  W jaki sposób mogę uzyskać dodatkowy (uzupełniający) kredyt, który pozwoli mi na dokończenie budowy.

 6. Hanna
  Hanna
  18.01.2017. 22:33

  zapytanie

  Witam, razem z mezem budujemy domek. Mamy stan surowy samkniety z instalacja elekt. dom ok 146m2. I mam takie pytanie poniewaz zbrakło nam pieniazkow na wykonczenie. Czy możemy liczyc na 150tys kredytu jezeli ja nie pracuje zajmuje sie malutkim dzieckiem maz zarabia 3000tys do tego 500+ i ok 100zasilku rodzinnego lacznie ok 3000 lecz pensje dostaje do reki nic nie mamy na papierze czy w zwiazku z yum mozemy liczyc na jakis kredyt np pod zastaw tego domu i działki? Wartosc ok 160tys. Prosze o szybka odpowiedz.

 7. Daria
  Daria
  29.10.2016. 01:53

  Kredyt dla osób pracujących za granicą

  Nie polecam Deutsche Banku miesiąc temu został nam odnowiony kredyt w tym banku spelnilismy wszystkie ich wymagania na dokumentację wydaliśmy blisko około 3tys stracony czas. Nie polecam tego banku pracuje za granicą jestem zameldowania w polsce posiadam dom oraz kilka samochodów dom 2 postawiony do piętra i chciałam wykończyć go dla córki zarabiam 7tys czasem więcej zależy od miesiąca mam stałe zatrudnienie bank szukał dziury w całym naciągnal na robienie dokumentacji aa to potrzebne schufa a to jeszcze coś i tak zlecialo 5 miesięcy i na samym końcu bank odmówił kredytu wiec strata czasu.

 8. Kasia
  Kasia
  23.08.2016. 18:47

  kredyt hipoteczny

  Witam serdecznie.dwoje dzieci mamy mąż zarabia 3500zl, mamy działkę w trakcie przekształcania i ona miałaby być naszym wkładem własnym. Czy przy jednej osobie pracującej jest szansa dostać kredyt 250 tys? Na 30/35 lat.maz pracę ma na stałe

 9. lur
  lur
  04.04.2016. 12:15

  pomocy

  Witam serdecznie.Chciałbym uzyskac kredyt na budowe domu w kwocie 330000.Działke posiadam z wszystkimi pozwoleniami i projektem włacznie.Jak ktos zajmuje sie ciezkimi tematami w tym kierunku to prosze o kontakt.510092613.Jestem z okolic Poznania.pozdrawiam

 10. iwona
  iwona
  14.03.2016. 13:48

  kredyt

  witam . chcemy z mezem wziasc kredyt hipoteczny ale mamy w banku kredyt zostało nam jeszcze rok do spłaty kredytu 9 tys. jak mozemy rozwiazac ten problem . jak bedziemy spłacac kredyt hipoteczny zeby była tylko 1 rata do spłaty . tego wczesniejszego kredytu płacimy 900zł raty.

 11. Magdalena
  Magdalena
  16.02.2016. 12:55

  Opinia

  Witam chciałam wziąć kredyt na bydowe domu na 150 tys. Wkład wlasny to 45 tys. Mąż prowadzi dzialalnosc gosp od roku na ryczalcie. Je nie pracuje. Zajmuje się dzieckiem. Dzialka ktora posiadamy na troche ponad pol hektara. Czy mamy jakas zdolnosc kredytowa. Czy moze szanse na dom dla rodziny.

 12. Yogi
  Yogi
  21.01.2016. 18:56

  Bank chce mi dać więcej niż potrzebuję ?!?!?

  Witam

  Mam taką sytuację - chcę wziąć kredyt na budowę domu - 180m2. Mam własne pieniądze - gotówkę ze sprzedaży mieszkania. Policzyłem, że potrzebuję 300 tyś. Jednak bank oświadczył mi, że da mi kredyt - ale wg niego muszę wziąć 2000 zł/m2 - a zatem 360 tyś. Ale ja nie chcę brać większego kredytu niż potrzebuję. Czy naprawdę tak działa to w bankach, że musi być te 2000 zł/m2 ?? Czy banki tak działają?? Pomóżcie !!

 13. Sebastian
  Sebastian
  19.01.2016. 15:36

  Kredyt na budowę domu.

  Witam,wraz z żoną planujemy budowę domu.Posiadamy działkę o powierzchni 0.5ha,oraz mieszkanie własnościowe o pow ok 90m. Pytanie moje brzmi czy dostaniemy kredyt na budowę domu w Polsce w sytacji gdy obydwoje pracujemy w Niemczech zatrudnieni na umowę o pracę na czas nie określony? Przyblizone zarobki obojga wynoszą ok 10000 tys zł na miesiąc. Kwota kredyty jaka nas interesuje to ok 350 tys.

 14. Ola
  Ola
  17.12.2015. 20:51

  budowa domu

  Wraz z mężem chcemy pobudować dom na naszej działce o powierzchni 17a. Mamy kredyt gotówkowy w PKOBP w kwocie 52000 zł. Nasz dochód miesięczny to 5200 zł netto. 1 dziecko na utrzymaniu.Ponadto mamy kredyt hipoteczny na mieszkanie w bloku. Kwota raty tego kredytu to ok.390 zł.
  Czy byłaby możliwość wzięcia w Waszym banku kredytu hipotecznego na budowę domu połączonego ze spłatą kredytu gotówkowego 52000 zł?

 15. Modzi
  Modzi
  15.10.2015. 18:12

  Kredyt na budowe

  Witam. Mam działkę 15ar i na niej chcemy wybudować dom. Chcemy wziąść kredyt hipoteczny 300 tyś. Jakie warunki trzeba spełniać by dostać kredyt? Proszę o szybką odpowiedź

 16. Urszula
  Urszula
  29.09.2015. 17:41

  kredyt hipoteczny

  Witam!
  Chcielibyśmy z Narzeczonym uzyskać kredyt hipoteczny na budowe domu. Za niecałe 9 miesiecy bedziemy Malzenstwem. Pracujemy w jednej firmie na czas okreslony -umowa o prace(niestety takie umowy u Nas obowiazuja). Ja do konca 2017 roku, Narzeczony do konca 2018 roku. Miesiecznie zarabiamy lacznie ok 4500 zl netto. Mamy okolo 40 tys gotowki i dzialke na ktorej chcielibysmy stawiac dom. Dzialka ma ok 16m x 40 m. Na tej dzialce juz stoi budynek gospodarczy z garazem. Moje pytanie to czy mamy szanse na kredyt ok 150 tys? Chcemy stawiac dom metoda gospodarcza poniewaz sami duzo zrobimy bo mamy fachowcow. Mmay rowniez dzialke w gorach. Czy ten budynek ktory stoi na dzialce bedzie wliczany do wyceny calej dzialki i czy ta dzialka w gorach rowniez moze byc wliczona w jakis sposob do kredytu?

 17. Anna
  Anna
  14.04.2015. 12:38

  kredyt na dom

  mam z mężem działkę budowlaną 1100m i 4 działki rolne kazda 1100m,niestety ja nie pracuje,poświęciłam się wychowywaniu 2 naszych dzieci, mąż ma umowę o pracę ale na czas określony na 1 rok następną raczej też dostanie na 1 rok dopiero następną na stałe ma złą historię kredytową w big czy mamy szanse na kredyt na budowę domu?

 18. roks14
  roks14
  05.03.2015. 20:48

  Młodzi na DOM

  Witam, mam takie pytanie
  Jestem studentką, a mój mąż ma pracę i z jego pensji oraz moich oszczędności lub pracy dorywczej utrzymujemy się. Wynajmujemy mieszkanie ok, 60m2, starcza nam na opłaty i jedzenie. Mamy zapisaną na nas działkę. Interesuje mnie teraz kwestia kredytu: czy jest możliwość, abyśmy wzięli kredyt 300 tys? Jakie byłyby warunki, czy działa może być zastawem, jaki wkład własny, jaka rata i na ile lat dałoby się rozłoźyć ten kredyt? Czy są może jakieś pomoce/ulgi dla młodych małżeństw, ale na własny dom?
  Pozdrawiam, liczę na szybką odpowiedź :)

 19. Wiki
  Wiki
  26.02.2015. 20:06

  Kredyt na budowę

  Witam
  Posiadamy działkę budowlaną ok.1 h, uzbrojoną i ogrodzoną.Na działce rozpoczęta została inwestycja - budowa budynku w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
  Złożyliśmy wniosek na kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego, analiza finansowa pozytywna -potwierdziła zdolność kredytową. Jednak bank w II etapie tzw. oceny technicznej odrzucił wniosek w związku z rozpoczętą na działce inwestycją (odrębny budynek, ze środków własnych). Proszę o informację, może ktoś był w podobnej sytuacji!!!!

 20. kacper
  kacper
  25.01.2015. 18:28

  kredyt na budowe domu

  prosze o porade na zdolność kredytowa czy dostane kredyt z mężem z zarobkami ja i mąż 3600tyś. miesięcznie.kredyt na budowe domu w wysokości 230tyś.

 21. agata
  agata
  15.01.2015. 10:44

  ktedyt

  Witam wraz z mezem mamy juz jeden kredyt hipoteczny ktory byl z 1/3 wkladu wlasnego. Mamy ziemie oraz rozpoczeta budowe domu, czy jest mozliwosc uzyskania kredytu 100 tys zl? Maz pracje w firmie panstwowej, a kredyt ktory mamy jest splacany w terminie, prosze o odpowiedz.

 22. viola
  viola
  24.11.2014. 15:59

  kredyt na budowe domu

  chcialabym dowiedziec sie czy mam z mezem zdolnosc kredytowa na budowe domu?nasza rodzina to 4 osoby.maz ma na umowie 1300 a zarabia 2.300 tys. ja pracuje i zarabiam 2 tys.problem w tym ze nie mam jak tego udokumentowac.dzialka o powierzchni 15 arow jest naszym jedynym wkladem.potrzebujemy 230.000zl czy jest to realne?prosze o porade.

 23. Magda
  Magda
  13.11.2014. 09:43

  kedyt na budowę domu

  Witam!
  Rozpoczynamy z mężem budowę domu. Mamy własną działkę oraz wkład własny. Potrzebowalibyśmy kredytu w wysokości 150.000 tys. Mój mąż prowadzi własną działalność a ja pracuję u niego od lipca zarabiając 1900 brutto. Posiadam też nieruchomość wartą ok. 150 tys. Jaki kredyt Państwo polecacie?

 24. MC
  MC
  29.10.2014. 13:34

  Kredyt na budowe domu - Praca w Angli

  Mieszkam i pracuje w Angli.
  Jestem zainteresowna kredytem na budowe domu w Polsce. Prosze o informacje z jaki bank udziela kredytow osoba pracujacym w Wielkiej Brytani i jakie dokumenty sa przez nie wymagane.
  Dziekuje

 25. kredytobiorca
  kredytobiorca
  23.10.2014. 11:43

  wlasciciele domu

  Witam mam pytanie chcemy z chlopakiem kupic dom i jesli on sam wezmie kredyt to ja tez moge byc wlascicielem domu?

Strony: Pierwsza 1 2 Ostatnia >> (2 stron razem)

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: