porady, porównania, opinie...

Standardowe warunki kredytu budowlano-hipotecznego tzw. kredytu na budowę domu

budowa domu Bankowy kredyt budowlano-hipoteczny to korzystne połączenie różnych sposobów kredytowania inwestycji mieszkaniowej. Kredyt na budowę składa się z dwu części: na etapie budowy jest kredytem budowlanym , a w momencie oddania domu do użytku przekształca się w kredyt hipoteczny . Inwestycja mieszkaniowa klienta, to jest budowa nieruchomości, jest więc kredytowana inaczej przed zakończeniem robót i po ich zakończeniu. Chociaż docelowe przeznaczenie kredytu (zbudowanie nieruchomości) nie zmienia się, zmieniają się jego warunki i zabezpieczenia.


Część budowlana kredytu

W pierwszym etapie (przeznaczonym na realizację inwestycji) klient korzysta z części budowlanej kredytu. Jest on zabezpieczany w taki sam sposób, jak każdy kredyt mieszkaniowy. Bank oczekuje dokumentu zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Umowa taka przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela za spłatę kredytu w uwzględnianych sytuacjach, do których zalicza się ciężką chorobę lub śmierć oraz trwałą lub tymczasową niezdolność do pracy. Niejednokrotnie banki żądają od kredytobiorcy wykupienia polisy na życie i scedowania na bank prawa do ewentualnego odszkodowania. Banki wymagają też czasami ubezpieczenia od ryzyka utraty pracy. Żądają również przekazania praw z tytułu ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Okres ubezpieczenia obejmuje zaciąganie kredytu i okres spłaty kredytu budowlanego. Etap budowy domu bank oblicza mniej więcej na dwa lata i jest to okres karencji w spłacie kredytu . Spłaca się wówczas na przykład tylko odsetki. Suma ubezpieczenia odpowiada wartości spłacanej wtedy części kredytu.

Część hipoteczna kredytu

Normalne pełne raty klient banku zaczyna wnosić po zakończeniu budowy i jest to już część hipoteczna kredytu. Różnica między kredytem pozostałym do spłacenia, a wartością domu zabezpieczającego kredyt, jest rodzajem wkładu własnego klienta. Podstawowym zabezpieczeniem dla banku staje się wtedy hipoteka wpisana na jego rzecz do księgi wieczystej nowo wybudowanego domu. Prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości oznacza przy tym tylko tyle, że właściciel zaciągnął w tym banku kredyt i zabezpieczył go swoją własnością.

Hipoteka a własność nieruchomości

Hipoteka nie daje wierzycielowi żadnych praw do nieruchomości . Trzeba to podkreślić: kredytobiorca nadal pozostaje w pełni właścicielem wybudowanego domu i jako właściciel zachowuje prawo do zarządzania oraz dysponowania nim (nie może tylko uszczuplać wartości domu poniżej sumy zabezpieczenia).
Możliwe jest nawet sprzedanie przez kredytobiorcę obciążonej kredytem nieruchomości . W akcie notarialnym transakcji wskazuje się wtedy saldo zadłużenia, zaświadczone przez bank. Na tej podstawie akt kupna-sprzedaży podaje kwotę, którą kupujący musi wpłacić do banku, po czym nadwyżkę przekazuje się na konto sprzedającego.
Właściciel może stracić prawo do dysponowania domem jedynie wtedy, gdyby w wyniku niepłacenia rat kredytu bank wszczął postępowanie windykacyjne , które rzeczywiście w końcu doprowadziłoby do przejęcia nieruchomości dłużnika. Trzeba się wtedy liczyć z tą okolicznością, że bank ma pierwszeństwo dochodzenia swoich wierzytelności hipotecznych przed innymi zainteresowanymi (nawet najbliższymi krewnymi). Jednakże hipoteka jako taka w żaden sposób nie upoważnia wierzyciela do korzystania z nieruchomości, ani nie daje mu względem niej żadnej władzy. Hipoteka ubezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne. Wygaśnięcie hipoteki następuje wskutek wygaśnięcia wierzytelności, czyli spłacenia kredytu.

Przeczytaj także:
- Potrzebne dokumenty do kredytu hipotecznego budowa domu,
- Jak wziąć kredyt na budowę domu lub zakup mieszkania - KROK po KROKU,
- Ranking Kredytów Mieszkaniowych - najtańsze kredyty

Warunki i specyfika kredytów na budowe domu - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
3.95 na 5
20 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (47 odpowiedzi) :

Strony: << Pierwsza 1 2 Ostatnia (2 stron razem)
 1. beata
  beata
  10.10.2014. 12:41

  pytanie

  witam, mąż chce założyć swoją działalność, ja nie pracuje, mamy dwójkę dzieci. czy jest możliwość dostania kredytu 200000 zł w projekcie mieszkanie dla młodych z dofinansowaniem? jak to wygląda?

 2. budowlaniec
  budowlaniec
  15.04.2014. 13:13

  Warunki kredytowe

  Do poniższych pytań. Liczy się tylko to ile macie na umowie a nie ile tak naprawdę dostajecie. Potrzebne jest przeważnie zaświadczenie z ZUS o wysokości odprowadzanej składki.

 3. Monika
  Monika
  06.01.2014. 16:27

  kredyt na budowe domu

  witam!podobna sytuacja. Chcieliśmy z mężem wziąć kredyt na budowę domu. Posiadamy działke oraz rozpoczętą budowę tzn fundamenty. chcieliśmy wziąć 200000tys kredytu. Maz pracuje jako kierowca jego zarobki to ok 6 tys miesięcznie jednak na umowie to 1300zl.na konto co miesiąc wpływa 4.5 tys zl i to można pewnie udokumentować. Ja jestem bezrobotna mamy synka na utrzymaniu i mieszkamy z rodzicami. czy jest szansa ze dostaniemy kredyt. bardzo proszę o odpowiedz

 4. marek
  marek
  05.11.2013. 15:08

  Kredyt na dom

  Witajcie. Potrzebujemy około 100 tys kredytu na budowę domu. Mamy działkę, budowa rozpoczęta - ściany stoją, na strop jeszcze mamy środki. Na rękę mam 4-5 tys miesiąc jednak na umowie mam 1346 PLN brutto. Dziewczyna - jeszcze nie żona studiuje. Czy mamy szansę uzyskać taki kredyt? Jeśli tak to w jakim banku? Lub ile max możemy dostać od banku?

 5. dlugi919
  dlugi919
  09.10.2012. 09:53

  kredyt

  Witam, w jakim banku wziasc kredyt na dom, potrzebuje 200 tys,gdzie to sie opłaca?jezeli działke mam swoją>

 6. Doradca Notus
  Doradca Notus
  19.06.2011. 20:41

  odp. willi

  to wszystko zalezy od tego czy jestescie zameldowani w Polsce.

  Jesli tak i w NIemczech tylko pracujecie to jak najbardziej.

  W pierwszej kolejności polecam przyjrzeć sie ofercie Deutsche Banku.

  Bank ten ma ciekawą ofertę jak i dobrze patrzy na osiągających dochody za granicą.

 7. willi
  willi
  12.06.2011. 14:57

  kredyt

  mieszkamy w Niemczech i planujemy kupić dom w Polsce. czy jest możliwe otrzymanie kredytu w Polsce?

 8. anna
  anna
  31.03.2011. 13:54

  budowa domu

  Witam,
  posiadamy z mężem własną działkę budowlaną, na której chcemy wybudować systemem gospodarczym dom.
  Chcemy wziąć kredyt na całość budowy, działka ma stanowić nasz wkład własny (czy jest taka możliwość, jeśli chcemy skorzystać z programu rodzina na swoim?)
  Mam również pytanie czy przy budowie domu ponosimy również jakieś koszty dodatkowe (pomijając oczywiśćie koszty kredytu: prowizję, ubezpieczenie, odsetki) - np. notariusza, albo jakieś koszty związane z podatkiem?

 9. Agna
  Agna
  31.03.2011. 12:33

  kredyt eko

  witam, planuję budowę domu pasywnego - z instalacją solarną i pompą cieplną. Mam wlasną, bardzo dużą działkę (10000mk), jestem osobą samotną - mam stałą pracę (netto 2500) oraz działalność gospodarczą z dochodami ok. 1500 zł mies. Planowany koszt budowy 150 tyś. (z tymże wiem, że w BOŚ na solary i pompę jest kredyt refundowany z Funduszu Ochrony Środowiska w 45%). Czy dostanę kredyt? Czy z kredytu mogę również sfinansować wykonczenie domu, tzn wyposażenie kuchni, łazienek itp.?
  Jak w ogóle szacuje się w przypadku budowy wartośc domu, z której wylicza się potem wartość kredytu?
  Będę wdzieczna za pomoc.

 10. ANGELIKA KRUPCZAK
  ANGELIKA KRUPCZAK
  31.03.2011. 12:11

  kredyt na budowe domu

  Witam poszukujemy kredytu na budowe domu z mezem posiadamy działke warta 200tys.posiadamy wkładu własnego 30tys. i interesował by nas kredyt 130ty.na 15-20lat w pln maz prowadzi od 2lat działalnosc gosp.i jego dochód to ok 3-4tys.jest na 3osoby.posadamy kedyt 300zł mies.moze sie cos znajdzie dla nas ciekawego.Pozdrawiam

 11. Princesa
  Princesa
  31.03.2011. 10:21

  Kiedy załatwialiście kredyt?

  A ja mam pytanie ogólne.
  Kiedy załatwialiście kredyt?
  Czy bardziej sensowne jest załatwianie kredytu przed budową czy w trakcie jak zacznie pomału brakować wkładu własnego?
  Myślę, że ponad połowę kwoty potrzebnej na stan deweloperski mamy i nie wiem co zrobić... czy bank udzieli kredytu jeśli będziemy mieć już np. stan surowy zamknięty?

 12. Lukasz Augustyn
  Lukasz Augustyn
  31.03.2011. 10:18

  kredyt na budowe domu

  witam
  jakie mamy szanse z żona na kredyt na budowę domu jeśli ja zarabiam 2200(pracuje w firmie państwowej(wojsko) ) a żona zarabia 1300 ale nie może udokumentować tego dochodu

 13. Anonim
  Anonim
  30.03.2011. 17:25

  Opinia

  Kwota kredytu (przyjelam okres kredytowania 30 lat) jaką możecie otrzymać mieści się w granicach:

  W PLN od: 550 000 do: 710 000
  W CHF od: 460 000 do: 590 000

  Dokładne wyliczenie zdolości kredytowej może przeprowadzić dla Ciebie za darmo i bez żadnych zobowiązań niezależny doradca kredytowy. Ja ze swojej strony polecam Open Finance lub Expandera (sa to najwieksze firmy majace czasami nawet lepsze warunki kredytow niz w samych bankach). Wystrczy wypelnienie wnioskow powyzej, a doradcy oddzwonia do Ciebie i umoowia sie z Toba na spotkanie w najblizszym oddziale.

  Wstepnie, jako, ze macie wysoki zarobki zdecydowanie polecam wam kredyt w w euro Deutsche Banku. Dla osob o wysokich dochodach (powyzej 6000 pln netto) ma zdecydowanie najlepsze warunki sposrod innych bankow.

 14. Agnieszla
  Agnieszla
  30.03.2011. 01:45

  budowa domu

  Z chlopakiem szukamy banku w ktorym dostaniemy kredyt na budowe dom.Nasze laczne zarobki netto to okolo 8 tys?Jaki bank polecacie?

 15. Doradca Ania
  Doradca Ania
  29.03.2011. 12:16

  do doroty

  Oczywiscie ze tak mozesz zrobic. NIe napisalas ile wynosza twoje dochody miesieczne a to podstawa by moc cos doradzic. Jednak ten kredyt powinnas dostac bez wiekszego problemu. MOzna tez np. wziac pozyczke hipoteczna pod zastaw nieruchomosci. Pytanie jeszce na ile lat bys kredyt chciala zaciagnac. Jesli bys chciala go szybciej splacic to trzeba szukac banku ktory umozliwia wczesniejsza bezplatna splate kredytu.

  Ogolnie to polecam kontakt z kilkoma niezaleznymi doradcami finansowymi, np. Expander, Open Finance. Bezplatnie takze z nimi doprecyzujesz szcegoly kredytu. Najlepiej wyslac wniosek kontaktowy do conajmniej dwoch (wszystkie porady sa darmowe) - wtedy bedziesz mogla sobie porownac czy zaproponowali ci ten sam bank. Dodatkowo czesto sie zdarza ze mozna u tych najwiekszych doradcow (np. Open finance) uzyskac kredyt hipoteczny na lepszych warunkach niz w oddziale danego banku.

 16. dorota
  dorota
  29.03.2011. 12:14

  kredyt na stan surowy

  Potrzebuję 100 tys. zł na budowę domu w stanie surowym. Powyższą kwotę chciałabym zaciągnąć pod hipotekę mieszkania (inna nieruchomość) a budowę kończyć z bieżących oszczędności. Czy bank wypłaci mi taką kwotę? Wydaje mi się, że w takiej sytuacji podstawą jest wartość mieszkania pod które zaciągnięty jest kredyt a nie stan zaawansowania budowy. Proszę o poradę!!!!

 17. Arti
  Arti
  29.03.2011. 12:10

  odp

  Z punktu widzenia dochodu kredyt w tej wysokości moglibyście uzyskać.

  Zadajcie sobie tylko dwa pytania - po pierwsze, czy jesteście w stanie spłacać ratę w wysokości - powiedzmy - ok. 1,5 tys. zł, po drugie - przede wszystkim - czy na pewno za 250 tys. zł jesteście w stanie dokończyć budowę. Z licznych doświadczeń i opowieście sądzę, że będzie z tym problem.

  Wykończyć w odpowiednim standardzie, bo oczywiście można tu i ówdzie oszczędzić, tyle, że owe oszczędności później odbijają się podwójnie w kosztach eksloatacji.

  Pozdrawiam!

 18. magdap-2
  magdap-2
  29.03.2011. 12:09

  jaki inny kredyt na budowę?

  Mam takie pytanie czy można wziaść inny kredyt na budowę domu, chciałabym wziąść tylko na stan surowy ok 100 000 zł (mam działkę 10 arów i już rozpoczętą budowę i zakończoną w 2006 roku stanem zero czyli fundamenty).

  W tej chwili tylko mąż pracuje i zarabia 5600zł brutto a nasza rodzina jest 4 osoba, ja jestem na bezrobociu i szukam pracy, boję się ,ze jego zarobek w tej chwili może nam nie wystarczyć na kredyt hipoteczny ok 250 000zł ( nam potrzeba).

  Nasz wkład własny to tylko działka z rozpoczętą budową (ok 50
  000zł). Może da się jakiś inny kredyt dostać? proszę o radę.

 19. Doradca ania
  Doradca ania
  28.03.2011. 14:24

  dzialka powinna byc zapisana na was

  Witam.
  dzialka powinna byc zapisana na was, byscie mogli sie sami starac o kredyt.
  Inna mozliwosc to wziecie twojego taty jako wspolkredytobiorcy (jako wlasciciela dzialki).

  Co do waszej zdolności to ok 180 000 w PLN, 150 000 w CHF zależnie od banku.

 20. kredyt na budow domu
  kredyt na budow domu
  28.03.2011. 14:23

  kredyt na budowę domu

  Jesteśmy z mężem 2 miesiące po ślubie, plan budowy jest już zaczęty mąż zarabia na miesiąc 3 000zł netto, czy możemy wziąć kredyt w wysokości 150 000 zł i jak to zrobić. działka jest ale zapisana jest jeszcze na tatę

 21. jolacola
  jolacola
  26.03.2011. 00:37

  kredyt!?

  oboje z chlopakiem pracujemy w Irlandii, mamy dzalke i czesc srodkow na budowe domu, ale w jaki sposob mozemy skorzystac z form kredyowych w polsce...
  jakie banki udziela nam kredytu i do jakiej wysokosci, a ponadto interesuje mnie jakie dokumenty musze przedlozyc oraz jak dlugo musze czekac na odpowiedz wiem,ze to sporo pytan ale z gory dziekuje za pomoc

 22. kinga
  kinga
  26.03.2011. 00:36

  kredyt na budowe domu

  Poszukuje korzystnego kredytu na budowe domu.Moj maz pracuje w firmie budowlanej ja jeszcze jestem studenka do czerwca.we wakacje zwykle pracuje za granica.

Strony: << Pierwsza 1 2 Ostatnia (2 stron razem)

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: