porady, porównania, opinie...

Kredyt na siedlisko - Budowa lub zakup - Ranking

Opinie (7)

Po zakupie działki rolnej często kolejnym krokiem jest postaranie się o siedlisko . Ten typ działki oznacza dla kupującego możliwość wyposażenia swojej nieruchomości w budynki mieszkalne , dzięki czemu zyskuje się na przykład prawo do otrzymania kredytu (chęć zabudowy działki siedliskowej zgłasza się oczywiście jeszcze przed zakupem).

Siedlisko jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy posiadać budynki mieszkalne i gospodarcze, a jednocześnie aktywnie zajmować się uprawą roli czy hodowaniem zwierząt. Czasami należy zrezygnować z tego typu działki – jest to konieczne na przykład wtedy, gdy podejmujemy jakąś działalność gospodarczą, niezwiązaną w żaden sposób z rolnictwem. Nie możemy stawiać na terenie działki siedliskowej budynków służących do prowadzenia takiej działalności – ponieważ są to budynki przemysłowe, rozwiązaniem dla nas będzie nabycie działki przemysłowej albo też odrolnienie posiadanych gruntów.

Działka siedliskowa wymaga spełnienia pewnych formalności przed jej nabyciem. Należy udać się do lokalnego urzędu gminy, w którym dowiemy się, jak wszystko w naszym przypadku wygląda i czym się musimy zająć. Sporządza się między innymi plany zagospodarowania przestrzennego i plany miejscowe . Dzięki temu można uzyskać pozwolenie na zmianę przeznaczenia terenu, co jest kolejną formalnością do załatwienia. Czasami występują przeszkody i danej działki nie można zasiedlić. Najczęściej w różnych miejscowościach, w których dopuszcza się takie działki, należy spełnić określone warunki i dopiero po pozytywnym tego załatwieniu otrzymuje się zezwolenie. Wymagane jest między innymi posiadanie sąsiedztwa, gdyż działka siedliskowa powinna przylegać do innej, przynajmniej jednej działki. Dobrze jest również postarać się o to, by obie (albo trzy, cztery –w zależności od faktycznej sytuacji) leżały w terenie osiągalnym z drogi , dzięki istnieniu której można do nich dojechać. Istotne jest także już istniejące zabudowanie, jeśli naturalnie mamy takowe, ponieważ liczebność budynków na działce wpłynąć może na to, czy otrzymamy stosowne zezwolenie. Z reguły większe szanse mają działki, które nie są zbyt gęsto zabudowane, wszystkie postawione już obiekty są opisywane z uwagą na poszczególne ich parametry.

Ważne jest również, jakie to obiekty, do jakiej kategorii należą. Uzyskanie pozwolenia łatwiejsze jest, jeśli dom, który chcemy postawić, jest nam niezbędny, podobnie jak budynki gospodarcze (już wybudowane bądź dopiero planowane). W lepszej sytuacji są osoby, które wybierają zabudowę zagrodową i planują zajęcie części działki budynkami gospodarczymi, oprócz których powstanie również dom – budynek mieszkalny.

Uzyskanie kredytu na zakup działki siedliskowej i budowę siedliska jest jak najbardziej możliwe. Nie wszystkie banki oferują jednak takie rozwiązanie, zdarza się też, że te oferujące wymagają specjalnych form zabezpieczenia kredytu. Należy przed podjęciem starań o kredyt znaleźć właściwy bank z korzystną ofertą.

Lista banków mająca w swojej ofercie kredyty na siedliska

Ranking kredytów na zakup lub budowę siedliska - Lipiec 2024 r.

Kryterium oceny Lista banków
Najczęściej wybierane kredyty hipoteczne
kredyt hipoteczny millenium
kredyt pko
Bezpłatna pomoc w wyborze kredytu
Niezależni eksperci kredytowi Notus Finanse oferują bezpłatną pomoc w doborze i uzyskaniu najtańszego kredytu na siedlisko.

Notus Finanse jest jedną z największych i najwyżej ocenianych firm pośrednictwa finansowego w Polsce. Oferuje produkty ponad 25 banków. Posiada liczne oddziały w całej Polsce. Zespół ekspertów liczy ponad 800 osób.

Ekspert Notus Finanse towarzyszy klientowi od momentu wyboru oferty do finalizacji umowy z bankiem. Pomaga w formalnościach i wypełnianiu dokumentów. W ten sposób oszczędzasz swój czas, nerwy, masz mniej stresu z cała procedurą kredytową.

Kredyt na siedlisko - Budowa lub zakup - Ranking - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
4.35 na 5
6 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (7 odpowiedzi) :

 1. zagrodowa
  zagrodowa
  16.05.2016. 16:51

  zabudowa zagrodowa

  witam, czy mogła bym prosić o wznowienie tematu? chodzi o zabudowę zagrodową zaznacze, ze jestem rolnikiem . pozwolenie na budowę dostałam w ubiegłym roku mamy stan surowy budynku ok.50% inwestycji teraz staraliśmy się o kredyt i okazało się ze pko bp odrzuciło wniosek ze względu na to ze częściowo jest to działka rolna , a musi być w 100% pod zabudowę ponieważ z dn. 1 maja weszła w życie ustawa rolna czy ktoś mogl by mi udzielić informacji jakie banki udzielają kredytu pod zabudwe zagrodową po 1 maja 2016?

 2. MP
  MP
  14.08.2014. 15:34

  Kredyt na zakup działki siedliskowej

  Właśnie zasięgnęłam informacji w kilku bankach z tych, które według zestawienia mogą udzielić kredytu na zakup działki siedliskowo-rolnej, bo takiego kredytu potrzebuję i co ustaliłam:

  ING - udzielą kredytu pod warunkiem, że 20% własnego wkładu i co ciekawe - z tej części działki, która jest rolna nie będę czerpać dochodów przez cały okres kredytowania (mało to dla mnie logiczne) ;)

  Millenium - jest możliwość gdy 40% wkładu własnego (dużo trochę, zwłaszcza jeśli działka jest duża)

  BGŻ - a i owszem - jest możliwość. 25% wkładu własnego policzonego nie od tego ile zapłacimy ale od wartości, którą bank ustali, że nieruchomość jest według ich specjalistów warta. Dodatkowo jeśli ktoś tak jak ja ma dochód oprócz umowy o pracę z 3 umów zleceń, to można wpisać jako dochód tylko jedną umowę zlecenie. Od tylu obwarowań zakręciło mi się w głowie ;)

  Getin Bank - nie kredytuje, a powyżej jest informacja, że najłatwiej tam otrzymać kredyt.

  A tak w ogóle, to wszyscy chcą odepchnąć ten temat, bo trudny. Odpowiedzi na pytania najczęściej są wymijające zarówno w bankach, jak i u doradców finansowych, bo tam też byłam.

  "Dziwny jest ten świat"

 3. Wanda
  Wanda
  24.07.2014. 21:08

  kredyt mieszkaniowy a praca za granicą.

  Pracuję w Anglii na umowę na czas nieokreślony. Chciałabym wziąć kredyt na zakup mieszkania w Polsce. Czy mam szansę uzyskać taki kredyt?

 4. bella
  bella
  07.07.2014. 20:59

  siedlisko

  mi na remont domu na działce siedliskowej w Getin Banku nie dali kredytu

 5. Anonim
  Anonim
  18.07.2011. 22:30

  Opinia

  Witam,
  mam małą zagwózdkę która od roku staram się rozwiązać,prosze o pomoc.

  Mój brat otrzymał od rodziców gospodarstwo rolne ok 40h . Ja mam otrzymac w darowiznie działkę ok 1500m kw. , która jest przy głównej asfaltowej drodze, jest woda i tel. najbliższe zabudowania ok 200m po przeciwnej stronie ( gospodarstwo brata).
  jednak nie można jej odrolnić gdyż ma klase 3 a i nie ma obecnie planu zagospodarowania w gminie i przez nabliższe 3- 5 lat nie będzie.
  Starostwo odmówiło prekształcenia działki na budowlaną, odwoływałam się do WSO i dostałam odp negatywną.

  Mineło pół roku i ktoś udzielił nam informacji, że brat może wystąpić o pozwolenie na budowe i przekształcić na działkę siedliskową. Obecnie ten kawałek ziemi ma 8tys metrów a chcemy 3tys metrów odłączyć od tego kawałka. Otrzymaliśmy też informacje ze jezeli brat dostanie pozwolenie na budowe i rozpocznie budowe ( postawi fundamenty) to wówczas może na mnie to przepisac notarialnie jako darowizna .
  Pytanie moje jest takie:
  - co w jakiej kolejności załatwić, gdzie się udac z jakimi dokumentami, o co pytac
  - czy przy takiej formie moge się starac o kredyt hipoteczny na kontynuacje budowy domu jednorodzinnego zbudynkiem gosp.
  - jak długo to moze potrwać
  - czy moge po jakims czasie odrolnić działkę

  z góry dziękuję za udzielone rady.

 6. Doradca
  Doradca
  27.04.2011. 19:28

  odp. kredyt na siedlisko

  @andrzej:

  Nie musisz zastawiac calego gospodarstwa mozesz zastawic ta wlasnie dzialke siedliskowa.

  Jako, ze jestes rolnikiem polecam w pierwszej kolejnosci sprobowac w BGZ ten bank bardzo przychylnie patrzy na rolnikow. Ponadto specjalizuje sie w kredytowaniu w szelkich działek a także siedlisk. Spróbuj tam.

  Ciekawe oferty mają także INg i Millenium - ale to razcej nie dla rolnikow. Moze zobaczyc takze oferte PKO BP i Lukas Banku.

 7. andrzej
  andrzej
  30.03.2011. 23:54

  kredyt na budowe domu na działce siedliskowej

  witam jestem rolnikiem i wspulnie z zona prowadze sredniej wielkosci gospodarstwo... chciałbym sie dowiedzieć czy otrzymam kredyt na budowe domu na działce siedliskowej nie zastawiajac całego gospodarstwa poniewarz planuje kilka innych inwestycji zwiazanych z unowoczesnieniem gospodarstwa.
  moj obrot roczny to ok 260 000 zł a dochud ciezko okresłic gdyz koszty produkcji sa bardzo zmienne .... czy sa jakies szanse aby otrzymac kredyt na dobrych warunkach?

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: