porady, porównania, opinie...

Z dniem 1 stycznia 2014 ruszył kolejny rządowy program mieszkaniowy Mieszkanie dla Młodych, zastępujący wygasły w 2012 roku program „Rodzina na swoim”, mający na celu pomoc w nabyciu pierwszego mieszkania młodym ludziom. Wielkim plusem aktualnego rozwiązania jest to, że przewiduje ono dopłaty nie tylko dla rodzin, ale także dla osób stanu wolnego, czyli tak zwanych singli. Premiuje jednak fakt posiadania dzieci, co wynika z założeń polityki demograficznej prowadzonej przez obecny rząd.

Wysokość i zasady dopłat w programie MdM

Podstawą obliczenia wysokości dopłaty rządowej w programie MdM jest kwota będąca iloczynem powierzchni użytkowej i ceny jednego metra kwadratowego w danej gminie. I tak, o ile nie posiadamy dzieci, wartość dopłaty wyniesie 10% wartości mieszkania obliczonej według powyższych wskaźników. W przypadku osób wychowujących dzieci, zresztą, co warto podkreślić, nie tylko małżeństw, będzie to 15%, a jeśli w ciągu pięciu lat od nabycia mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, dodatkowo otrzymamy jeszcze 5%.

Kto może skorzystać?

Beneficjentami programu mogą być osoby, które nie ukończyły 35 lat , w przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego z małżonków, natomiast drugim, niezmiernie istotnym warunkiem, jest fakt nieposiadania do tego momentu żadnej nieruchomości na własność lub jako współwłasność. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie lub mamy spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, to nie stanowi to zasadniczej przeszkody, niemniej jednak w ciągu pół roku od wejścia w posiadanie nowego mieszkania, należy rozwiązać umowę najmu lub zrzec się praw do lokalu spółdzielczego.

Warunki i ograniczenia programu Mieszkanie dla Młodych

Ponadto program Mieszkanie dla Młodych zakłada pewne limity i ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim ceny za metr kwadratowy, ustalanej osobno dla poszczególnych regionów kraju tzw. limity cenowe metra w mdm . Ponadto zakup mieszkania lub domu na preferencyjnych warunkach odnosi się wyłącznie do rynku pierwotnego , wreszcie, ograniczona została powierzchnia użytkowa podlegająca dopłacie, w przypadku mieszkania jest to 75 metrów kwadratowych , domu 100 metrów , a osoby wychowujące co najmniej troje dzieci, mogą otrzymać dopłatę odpowiednio do 85 i 110 metrów kwadratowych . Oczywistym i podstawowym warunkiem uzyskania dopłaty w ramach rządowego programu jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na co najmniej 50% wartości nieruchomości, celowego, to jest przeznaczonego wyłącznie na zakup mieszkania lub domu i na okres minimum 15 lat.

Zarządzającym całym programem jest Bank Gospodarstwa Krajowego , który podpisuje umowy z poszczególnymi bankami, a te zyskują w ten sposób prawo do udzielania preferencyjnych kredytów hipotecznych. Wykazy instytucji finansowych uprawnionych do uczestnictwa w programie Mieszkanie dla Młodych można znaleźć na stronie internetowej BGK. Dopłata jest wypłacana jednorazowo i doliczana do wkładu własnego kredytobiorcy. Bank może się jednak domagać jej zwrotu w przypadku sprzedaży mieszkania lub domu przed upływem 5 lat, wynajęcia lub użyczenia, zmiany charakteru z mieszkalnego na usługowy, wejścia właściciela w posiadanie innej nieruchomości, z wyjątkiem spadku.

Program Mieszkanie dla Młodych uwzględnia także osoby, które samodzielnie budują dom , ewentualnie rozbudowują czy przystosowują budynek o innym charakterze do celów mieszkalnych. Będą one mogły skorzystać ze zwrotu części podatku VAT za materiały budowlane . Oczywiście i w tym przypadku obowiązują ustawowe warunki i ograniczenia, wiek do 35 lat, pierwsze mieszkanie czy dom na własność, powierzchnia użytkowa limitowana jak wyżej. Wysokość kwoty zwrotu podatku VAT zależy od aktualnie obowiązującej stawki tego podatku, a dokonuje zwrotu urząd skarbowy na wniosek konkretnej osoby spełniającej warunki programu.

Sprawdź za darmo czy spełniasz warunki programu i na jakie ewentualnie dofinansowanie możesz liczyć

Mieszkanie dla Młodych - kredyt mieszkaniowy z dopłatą - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
3 na 5
8 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (13 odpowiedzi) :

 1. Anonim
  Anonim
  29.10.2017. 23:07

  Mdm

  Czy jeżeli mąż posiada dom po rodzicach na własność możemy ubiegać sie o projekt na rozbudowe domu.Mamy około 40 lat i trójkę dzieci.Ja nie byłam ujęta w przepisie mineło 8 lat.

 2. eliza
  eliza
  27.05.2016. 14:50

  doplata mdm

  witam wzielam już kredyt hipoteczny na zakup mieszaknia czy mogę jeszcze się ubiegać o te doplate z mdm

 3. asi
  asi
  18.03.2016. 22:54

  posiadanie drugiego mieszkania

  czy istnieją szanse na skorzystanie z MDM na zakup mieszkania, w przypadku gdy jest się już właścicielem jednego mieszkania zakupionego wcześniej?

 4. chwileczk
  chwileczk
  16.12.2015. 01:58

  prof

  przecież MDM rozszerzono o rynek wtórny.

 5. bolothx
  bolothx
  11.11.2015. 20:32

  mdm powyżej 75m2

  czy ktoś korzystał z dopłaty gdzie powierzchnia całkowita wynosi powyżej 75m2 a powierzchnia użytkowa miała mniej? w moim przypadku to 76.6m2 całkowitej i 73.6 użytkowej. prośba o info

 6. Rybka
  Rybka
  23.10.2015. 14:16

  MDM - jak zwykle nierealne dla rodzin z dziećmi

  MDM to kolejny produkt nierealny dla tych co mają dzieci gdyż albo do 35 roku życia a gdy masz np. 39 lat to musisz mieć tych dzieci 3. Niestety my skazani jesteśmy na wynajmowanie mieszkania gdyż mamy 39 lat i 2 dzieci 9 i 14 lat.
  Koszty wynajmu są takie, że nie stać nas na 3 dziecko.
  Mając łączny dochód 4000zł na całą rodzinę nie mamy zdolności kredytowej nawet na kredyt hipoteczny by kupić coś do 150 tyś zł. Choć akurat umowa o pracę jest.
  Mając dzieci i płacąc za wynajmowane mieszkanie nie mamy oszczędności na wkład własny.
  Pytam zatem dla kogo jest program MDM?
  Czy tak jak wcześniejsza ulga tzw. prorodzinna tylko dla bogatych?
  Jeśli tak to jaki % młodych ludzi ma dziś wysokie zarobki by sobie na taki kredyt pozwolić?
  Tym samym każde pomysły niby dla młodych tak na prawdę nie są ani dla młodych ani tez dla tych około 40 mających dzieci.
  Młody nie ma stałej umowy o pracę i dochodu a posiadanie każdego kolejnego dziecka ma wpływ na obniżenie zdolności kredytowej.

 7. beti
  beti
  18.09.2015. 15:06

  remont domu a dopłata z mdm

  Witam, czy jeśli jestem współwłaścicielem domu jednorodzinnego i chciałabym razem z mężem wyremontować swoją część domu to czy mogę liczyć na dopłatę w programie MDM. Mamy dwie córki.

 8. Froksyn
  Froksyn
  30.07.2015. 10:32

  Nie wierzę w ten projekt

  Ja osobiście nie wierzę w takie umowy, warunki, jakkolwiek to nazwać. Niczego nie można być pewnym na 100%, a gdy para szuka mieszkania, a pojawić ma się dziecko, to nie można sobie pozwolić na trzyltnie czekanie, aż w końcu uda się wskoczyć na jakiś metraż i go sobie zaklepać. Dlatego z mężem zdecydowaliśmy się na kupno mieszkania, mimo, iż rozważaliśmy mdm. Ale nie marudzimy, bo udało nam się znaleźć przyjemne, słoneczne mieszkanie z balkonem inwestycji Panoramika w Łodzi. :)

 9. miki
  miki
  18.04.2015. 01:30

  Dopłata

  Witam
  W niekorzystnym okresie dokonałem zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny - czy istnieje możliwość sprzedaży posiadanego mieszkania (przez bank) i zakupu w tymże programie domu na warunkach z dopłatą?

 10. ani
  ani
  04.02.2015. 12:56

  Mieszkanie

  Witam Mam pytanie na jakiej zasadzie działa MdM chciała bym kupić mieszkanie kosztuje 60 000 tyś i ma nie całe 60 m czy byłą by szansa na dofinansowanie i jak by to wyglądało ?

 11. Krzysiek
  Krzysiek
  27.10.2014. 13:52

  MdM - budowa domu

  Witam,
  Jestem zainteresowany programem MdM,
  Chciałbym kupic mieszkanie z dofinansowaniem.
  W warunkach umieszczony jest wpiś że:
  „Bank może domagać się zwrotu dofinansowania w przypadku sprzedaży mieszkania lub domu przed upływem 5 lat, wynajęcia lub użyczenia, zmiany charakteru z mieszkalnego na usługowy, wejścia właściciela w posiadanie innej nieruchomości, z wyjątkiem spadku.”.
  Po zakupie mieszkania chciałbym ubiegać się o otrzymanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. W ciągu tych 5 lat zamierzam zacząć budowę, niekoniecznie jej skończyć.
  Czy w takim wypadku mogę skorzystac z dofinansowania MdM?

  Pozdrawiam
  Krzysztof

 12. kasia
  kasia
  30.08.2014. 12:48

  mdm a splata innych rat

  Witam czy w programie MDM można dobrać na spłatę innych rat jak tak to w jakim banku

 13. Pingwin
  Pingwin
  17.02.2014. 10:46

  Czy powieszchnia może troche przekraczać

  Witam
  Mam takie pytanie wybraliśmy z żoną projekt domu, który zmierzamy budować ale powierzchnia tego domu to 100,92 czy w tym przypadku możemy skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: