porady, porównania, opinie...

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

wysokosc oprocentowania Oprocentowanie kredytu składa się z części zmiennej i stałej. Zmienna jest stawka bazowa , czyli jednakowa dla wszystkich banków stopa procentowa, aktualizowana średnio co trzy miesiące. Stawką bazową jest WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) – określający wysokość oprocentowania na polskim rynku bankowym. W roku bieżącym WIBOR średnio znacznie wzrósł (dużo powyżej oficjalnych stóp procentowych w Polsce), a ostatnio tylko nieznacznie się obniżył i wynosi 4,16%. Zmiany stawki bazowej WIBOR dokonują się według prawa codziennie, jednak banki - jak powiedzieliśmy - aktualizują (uśredniając) oprocentowanie kredytów raz na trzy miesiące. Inne stopy procentowe dotyczące kredytów walutowych to np. LIBOR (londyńska), EURIBOR (europejska) dotycząca kredytów w euro.

Stała część oprocentowania to marża , zysk banku powyżej stopy procentowej. Marża jest narzucona przez bank, niezmienna przez cały okres kredytowania (chyba że w umowie tego nie zastrzeżono). Są duże różnice co do wysokości marży w poszczególnych bankach i to głównie one powodują znaczne dysproporcje w poziomie oprocentowania (aż do kilku punktów procentowych).

Oprocentowanie nominalne a realne

Oprocentowanie nominalne to tylko część oprocentowania realnego, ta mianowicie, która tyczy samego kapitału kredytu .

Oprocentowanie realne obejmuje także prowizje i wszystkie opłaty dodatkowe , czyli całość kosztów kredytu. Oto przykład proporcji jednego do drugiego w druku reklamowym: kredyt na 7,5 % (procent nominalny) to w istocie kredyt na 12,5% (co jako procent realny podano niżej drobnym drukiem).

Oprocentowanie a wielkość rat

Sama wysokość oprocentowania nie wystarcza do oceny kosztów kredytu, ponieważ na przykład forma spłaty w równych ratach może go uczynić droższym. Warto prześledzić, dlaczego raty malejące to generalnie tańszy wariant spłaty kredytu.

Jak ustalana jest rata malejąca ? Kapitałowa część raty to kwota uzyskanego kredytu podzielona na na liczbę lat kredytowych. Odsetkowa część raty powstaje przez podzielenie oprocentowania w ujęciu rocznym na 12 części i pomnożenie przez bieżące saldo zadłużenia. Daje to wysokość miesięcznych odsetek od kredytu. Ponieważ w miarę spłaty wysokość kredytu spada, maleją odsetki i kolejna rata zmniejsza się o tę część.

Rata równa zgodnie z nazwą, pozostaje stała. Raty równe są niższe od malejących w pierwszym okresie. Jednakże wyższa jest część odsetkowa i cały kredyt ostatecznie jest droższy.

Zobacz także:
Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i hipotecznych - stan na Lipiec 2024

Oprocentowanie kredytów hipotecznych - Porównanie - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
4.2 na 5
10 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (3 odpowiedzi) :

 1. Maria
  Maria
  19.06.2017. 14:26

  kapitał i raty

  Zawarłam umowę kredytu w 2012 roku tzw. Megahipoteka (alior bank).Spłata tego kredytu na dzień 16.06 2017r wygląda następująco: kapitał 12.916,23 złotych + odsetki 11.274,22 złotych = 24.190.45 złotych.
  Czy mogę wystąpić do banku o zmianę umowy kredytu albowiem różnica pomiędzy wysokością kapitału a wysokością odsetek jest niewielka.?
  Z poważaniem Maria

 2. Magda
  Magda
  02.03.2016. 18:39

  Uwaga na kredyt hipoteczny w millenium!

  Wzięliśmy z mężem kredyt,miał być w wysokości 100 tys.,lecz przez pomyłkę pani L. z oddziału w Kościerzynie musieliśmy wziąć 98 tys.i co się okazało,że procent jest wyższy,dla kredytu hipotecznego poniżej 100 tys. Efekt 40 zł więcej na racie co m-c,co daje 4800 zł w ciągu 10 lat więcej, plus 2000 zł mniej z kredytu. Jeszcze ta pani poleciła rzeczoznawcę nie slownego,który pomylił się w najważniejszej kwestii wyceny nieruchomości. Nie polecam,a do tego żeby było taniej konto 360 st. ,cuda wianki z minimalną kwotą transakcji kartą 500 zł. Nigdy więcej,a do tego zamiatanie pod dywan,że nic się dla nas nie zmieniło.

 3. beata
  beata
  31.03.2011. 12:41

  Opinia

  planujemy z narzeczonym budowę domu na działce własnej czy jest możliwość starania się o kredyt kiedy nie jesteśmy jeszcze małżeństwem?

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: