porady, porównania, opinie...

Praca za granicą a kredyt hipoteczny

Opinie (6)

praca za granicą

Wielu Polaków, którzy wyjechali za pracą za granicę myśli – w bliższej lub dalszej perspektywie czasowej – o powrocie do kraju. Zarobione w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Irlandii (oraz innych krajach) pieniądze planują przeznaczyć na zakup mieszkania, a raczej – na sfinansowanie wkładu własnego, bo raczej mało komu udaje się zaoszczędzić tyle, by myśleć o kupnie nieruchomości bez korzystania ze wsparcia banku. Wiele osób myśli przy tym, by nie odwlekać momentu kupna mieszkania do czasu powrotu zza granicy.

Czy w tej chwili osoby pracujące poza granicami Polski mają szansę na kredyt hipoteczny? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Formalnie – przynajmniej ci, którzy pracują w krajach Unii Europejskiej szanse na kredyt mają. Muszą jednak się liczyć z dużo większymi problemami niż kredytobiorcy krajowi.

Kredyty hipoteczne dla osób pracujących za granicą są udzielane przez banki na bardziej restrykcyjnych warunkach . Dlaczego? Bankom jest znacznie trudniej zweryfikować wiarygodność potencjalnego klienta. Wymagają więc większej liczby dokumentów, a także – zwykle – wyższego wkładu własnego . Często też proponują kredyt z mniej korzystną marżą.

Najważniejszym kryterium, na jaki banki zwracają uwagę, jest kraj zatrudnienia . Klienci pracujący w Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii mogą liczyć na kredyty w stosunkowo dużej liczbie polskich banków (choć nie we wszystkich). Dla osób zatrudnionych w innych krajach oferty mają pojedyncze banki – i najczęściej są one adresowane wyłącznie do osób pracujących na eksponowanych (np. menedżerskich) stanowiskach.

Kolejne kryterium to rodzaj zatrudnienia . Każdy z banków ma własne preferencje, ale jedno jest pewne: największe szanse na kredyt mają osoby, które mogą się wylegitymować co najmniej rocznym stażem u obecnego pracodawcy , i to na umowę o pracę lub kontrakt. Uwaga! Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie kredytu, jeśli za granicą prowadzimy działalność gospodarczą – choć np. Deutsche Bank akceptuje wnioski, jeśli firma jest prowadzona na terenie Niemiec. Banki natomiast akceptują, jako źródło dochodu, zagraniczne renty czy emerytury.

Następna kwestia: weryfikacja historii kredytowej osoby pracującej za granicą . Banki polskie nie mają możliwości skierowania zapytań do instytucji, będących odpowiednikiem polskiego Biura Informacji Kredytowej. Ale o takie zaświadczenie, raport na temat historii kredytowej, może oczywiście wystąpić osoba zainteresowana zaciągnięciem kredytu kipotecznego w Polsce – wśród dokumentów, wymaganych przez banki od osób zatrudnionych za granicą znajdują się więc i takie zaświadczenia.

Uwaga! Większość banków wymaga, by wszystkie dokumenty były przetłumaczone – oczywiście przez tłumacza przysięgłego – na język polski. Tylko nieliczne akceptują dokumenty w oryginale, w języku angielskim lub niemieckim.

Z czym jeszcze muszą się liczyć potencjalni kredytobiorcy? Do tej pory tylko jeden bank – PKO BP – godził się osobom pracującym za granicą udzielać kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości. W pozostałych bankach wymagany był wkład własny , często wyższy niż w przypadku klientów „krajowych” – nawet do 60 proc. wartości nieruchomości (choć standardowo było to 20-30 proc. ). W tej chwili banki nie mogą już kredytować 100 proc. wartości nieruchomości nawet w przypadku klientów, mających źródła dochodu w Polsce. Niewykluczone więc, że i w tym względzie banki jeszcze zaostrzą wymagania wobec klientów „zagranicznych”.

Każdy, kto starał się o kredyt hipoteczny wie, że załatwienie z bankiem wszystkich formalności nie tylko długo trwa, ale wymaga kilku (a czasami nawet kilkunastu) spotkań z doradcami, dostarczania kolejnych dokumentów i zaświadczeń. Osoby, pracujące za granicą, z oczywistych przyczyn nie mogą samodzielnie załatwiać takich spraw. Mogą jednak ustanowić – notarialnie – pełnomocnika, który w ich imieniu załatwi wszystkie wstępne sprawy. Osobiście trzeba oczywiście stawić się tylko na podpisanie umowy kredytowej.

Praca za granicą a kredyt hipoteczny - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
3.2 na 5
5 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (6 odpowiedzi) :

  1. Piotrek
    Piotrek
    31.01.2018. 23:05

    pożyczę

    Interesuje mnie kredyt 30 tysięcy pracuje na Islandi i obocnie mam umowę islackom zarabiam w koronach a polska nic nie jest wstanie zaoferowac

  2. Maciek
    Maciek
    26.02.2017. 13:44

    Kredyt UK

    Witam, mieszkam i pracuje w uk od około 2 lat jako self employed i wyplaty od tego samego pracodawcy czyli od okolo 2 lat

    Mam szanse na kredyt hipoteczny na mieszkanie w polsce ? jesli tak to jaki bank takowych udziela?

  3. Marcin
    Marcin
    22.01.2017. 19:11

    Kredyt

    Witam. Pracuję w Belgii na kontrakcie od 2 lat. Mam 28 lat żonę i 1 dziecko. Czy istnieje szansa abym otrzymał kredyt w Polsce na dokończenie budowy? Jeśli tak to w jakim banku? Dziękuję i pozdrawiam

  4. Marek
    Marek
    28.10.2016. 19:18

    Kredyt na budowe domu w polsce pracujac na stale w niemczech

    Pracuje od 20 lat w niemczech na emeryture chcial bym wrucic do polski czy istnieje mozliwosc uzyskania kredytu na budowe domu w Polsce i czy jest to bardzo skaplikowane

  5. Monika
    Monika
    05.05.2015. 18:05

    Samozatrudniona w UK a kredyt w PL

    Witam,
    czy jako samozatrudniona w UK mam szanse na kredyt na mieszkanie w PL?
    jakie dokumenty sa potrzebne? jaki bank udziela takich kredytow?


    Prosze o podpowiedz:)
    pozdrawiam

  6. Piotr
    Piotr
    26.01.2015. 20:11

    Chciał bym starać się o pożyczkę

    Dzień Dobry
    Chciał bym się zapytać czy można u was dostać Pożyczkę pracując za granicą Pracuję już 7 lat w firmie sprzątającej moje zarobki około 1400e za miesiąć do tego otworzyłęm firmę około miesiąc temu firma dopiero się rozkręca i posiadam nieruchomość w Polsce o wartości 200 000zł

    Pozdrawiam
    Piotr.

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: