porady, porównania, opinie...

Kredyt z dopłatami "Rodzina na Swoim"

kredyt rns "Rodzina na Swoim" to preferencyjny kredyt złotówkowy . Udzielany jest przez wytypowane banki w ramach programu państwowych dopłat do kredytów budowlanych. Program funkcjonuje od 24 stycznia 2007 roku, ustawę o nim częściowo znowelizowano 2 stycznia 2009. Nowela łagodzi nieco wymagania co do zdolności kredytowej, czyli – w pewnym uproszczeniu – zwiększa dostęp do kredytu osobom uprawnionym, ale uznawanym dotąd przez bank za niezdolne do bezpiecznej spłaty zobowiązania. Zainteresowanie dotacjami w czerwcu 2009 wzrosło czterokrotnie w porównaniu z początkiem roku i najprawdopodobniej nadal będzie rosło. Mimo że jest to program centralny i można by oczekiwać, że we wszystkich bankach warunki kredytu będą takie same, w istocie w miarę wzrastającego powodzenia akcji kredytowej „Rodzina na Swoim” pojawiły się różnice w ofertach banków .

Dla kogo kredyt z dopłatami „Rodzina na Swoim”?

Kryteria uprawniające do starań o taki kredyt wymienia ustawa ze stycznia 2007 roku. Kredyt ma być szansą na własne mieszkanie dla mniej zamożnych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci . Do jego uzyskania uprawnione są tylko rodziny, które nie mają oddzielnego mieszkania lub domu .

Na co udzielany jest kredyt z dopłatami?

Kredyt można wykorzystać na zakup mieszkania lub domku jednorodzinnego na rynku pierwotnym lub wtórnym, także na nadbudowę, przebudowę i rozbudowę istniejącej nieruchomości. Obowiązują jednak dwa limity. Limit pierwszy dotyczy dopuszczalnej powierzchni kredytowanej nieruchomości: kredytu udziela się na średniej wielkości mieszkanie do 75 m2 lub dom do 140 m2 . Drugi limit dotyczy ceny nieruchomości. Kredytu z dopłatą udziela się na przeciętnie kosztowną nieruchomość, według ceny 1 metra kwadratowego . Ograniczenia postawione przez ustawę co do wysokości ceny mieszkania lub domu jednorodzinnego spełniają w obecnej chwili (wskaźniki na III kwartał) nieruchomości w Warszawie do 7257,60 zł za m2 (dla województwa 4326,70), w Łodzi do 5601,40 zł za m2 (w województwie 390,60 zł). Przy tym ustawa pozwala na dopłaty do 50 m2 mieszkania i 70 m2 domu.

Na czym polegają dopłaty

Szansa polega na możliwości uzyskania od banku preferencyjnego kredytu z refundacją odsetek w wysokości stopy WIBOR przez pierwsze 8 lat spłacania rat. Na przykład, według wyliczeń z końca lipca 2009, do kredytu 200 000 zł przyznanego na 30 lat można dostawać dopłatę 537 zł miesięcznie (mniej więcej połowa kwoty odsetek) przez 96 rat.

Pamiętajmy, że są ograniczenia i wady kredytu preferencyjnego RnS

1.Ogólnie minusem są podwójne sita: ustawowe i bankowe , czyli możliwość wykluczenia wnioskodawcy przez bank, mimo spełniania kryteriów ustawy. Bank stosuje bowiem zwykłe zasady określania zdolności kredytowej (żadnych ulg w tym względzie dla osób, które nie spełniają warunków ogólnych). Jednak 2 I 2009 weszła w życie nowelizacja ustawy, która dopuszcza, żeby uprawnieni do korzystania z programu, a nie uzyskujący zdolności kredytowej, mogli przystąpić do kredytu z rodzicami lub dziadkami .
2.Jak powiedziano, kredyt „Rodzina na Swoim” nie jest to jednolity produkt, z jedną ceną we wszystkich bankach. Banki , w których zaciągamy kredyty w ramach programu „Rodzina na Swoim” mogą w umowie dowolnie podnosić oprocentowanie , na które składa się bankowa stopa procentowa WIBOR plus marża (zysk) banku. Z powodu różnic w marżach, raty w poszczególnych bankach różnią się nawet o kilkaset złotych. Państwo nie dofinansowuje w ogóle marży banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt, a refunduje nam jedynie stopę WIBOR, to jest – obecnie – odsetki w wysokości 3,99% (stawka WIBOR 6M na 07.2010 r.) . W skrajnym wypadku wyjątkowo wysokiej marży, kredyt „Rodzina na Swoim” może się okazać nieopłacalny, droższy od zwykłego kredytu mieszkaniowego bez dopłaty.
3.Utrudnieniem są ograniczenia co do powierzchni i ceny. Mieszkanie nie może być większe niż przewiduje ustawa, ani droższe, niż wyznaczone przez państwo limity ceny 1 m2, różne zależnie od województwa,
4.Dofinansowana jest przy tym tylko część kosztów ustawowo dopuszczonej do kredytowania nieruchomości.

Cięcia w „Rodzinie na Swoim”

Dla ratowania budżetu rząd analizuje poważne zmiany w "Rodzinie na Swoim", które mają przynieść min. 1,3 mld złotych oszczędności kosztem ograniczenia możliwości zakupu własnego domu wywołanym wykluczeniem z dopłat mieszkań z rynku wtórnego.

Program rządowy korzystnych kredytów mieszkaniowych znany jako „Rodzina na Swoim” ruszył w 2007 r. z myślą o „zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych lub standardów mieszkaniowych średniozamożnych rodzin”. Jednakże w dobie problemów budżetu państwa rząd szuka oszczędności gdzie się da, ale od nowego roku zmienią się zasady przyznawania pomocy, a program zakończy się w 2012 r.

Już niebawem zasady przyznawania pomocy ulegną zmianie. Wykonujące projekt Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację, według której:

* od 1 stycznia 2011 roku o korzystny kredyt będzie miała możliwość ubiegać się również osoba samotna (singiel), ale z wyłączeniem, że finansowaniem zostaną objęte lokale mniejsze bądź równe niż 50 m kw., a ich powierzchnię wyjściową ustalono na poziomie 30 m kw.;
* z 1,4 do 1,3 zostanie zmniejszony wskaźnik przeliczeniowy określający, ile może kosztować nieruchomość objęta programem, a to spowoduje obniżenie limitu cenowego o 7,1 proc.;
* ulegnie zmianie sposób obliczania wskaźnika dla byłych miast wojewódzkich i gmin sąsiadujących z miastami wojewódzkimi;
* pomoc otrzymają tylko ci, którzy nie ukończyli 35. roku życia;
* od 1 lipca 2011 r. z projektu zostaną wyłączone lokale z rynku wtórnego.

Przyjmowanie wniosków o kredyt z dopłatami dobiegnie końca 31 grudnia 2012 roku . Po tej dacie rząd będzie obsługiwać tylko wcześniejsze zobowiązania (nowi chętni nie otrzymają dofinansowania).

Rodzina na Swoim - kredyt preferencyjny z dopłatami - warunki, dla kogo? - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (18 odpowiedzi) :

 1. eve
  eve
  06.07.2011. 20:06

  kredyt Rns

  Witam serdecznie.
  Mam pytanie...chodzi mi o kredyt udzielony przez Lukas Bank oczywiście Rns....czy to prawda że jedynym dniem spłaty rat jest dzień 25 kazdego miesiaca??
  Czy poprostu ktoś wprowadził nas w błąd??
  Chcieliśmy aby bank pobierał nam ratę 11 każdego miesiąca ale powiedzieli nam że tak jest ustawowo i trzeba płacić 25....a ten dzień nam bardzo nie pasuje...
  Bardzo proszę o pomoc...;/
  Pozdrawiam wszystkich forumowiczów;)

 2. Piotr
  Piotr
  30.06.2011. 13:09

  zmiany w rodzinie na swoim a wynajęcie mieszkania

  jak w tytule czy zmiany z 10 czerwca zabraniają wynajęcia mieszkania które jest z dopłatą(rodziną na swoim) ??

 3. ela
  ela
  22.06.2011. 10:39

  pytanie

  czli według nowej ustawy można kupić tylko nowe mieszkanie?

 4. zielska
  zielska
  20.04.2011. 11:35

  Banki udzieliły w ramach programu „RnS” ponad 100 tys. kredytów na 17,9 mld zł

  Warszawa, 19.04.2011 (ISB) – W ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim" od początku istnienia programu tj. od stycznia 2007 r. do 18 kwietnia tego roku banki udzieliły ponad 100 tys. kredytów na łączną kwotę 17,9 mld zł, poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Największy - 39proc. - udział w sprzedaży miał PKO Bank Polski.

  BGK podał, że w 2007 r. banki udzieliły 4 tys. kredytów na łączną kwotę 435 mln zł, w 2008 r.- 6,6 tys. kredytów na kwotę 853 mln zł, w 2009 r. 30,8 tys. kredytów na kwotę 5, 418 mld zł, w 2010 r. 43,1 tys. kredytów na kwotę 8,074 mld zł, zaś w I kw. 13,2 tys. kredytów na kwotę 2, 613 mld zł.

  Umowę z BGK w sprawie kredytu „Rodzina na Swoim" podpisało 20 banków. Najwięcej kredytów w ramach programu udzieliły banki: PKO Bank Polski – 39% i Bank Pekao – 33% Pozostałe 28% kredytów udzieliły takie banki jak: Getin Noble Bank, Bank Millennium, Lukas Bank, Bank Pocztowy, Bank Gospodarki Żywnościowej, Euro Bank, Gospodarczy Bank Wielkopolski i Alior Bank.

  PKO BP poinformował, że w programie „RnS" sprzedał kredyty wartości 9,5 mld zł.

  "Obecnie, według stanu na koniec I kwartału 2011 roku udział PKO Banku Polskiego w rynku tych kredytów kształtuje się na poziomie około 20%"- podano w komunikacie.

  Program „Rodzina na Swoim" został wprowadzony w styczniu 2007r., na mocy ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków budżetowych przekazuje dopłaty do oprocentowania kredytów mieszkaniowych – 50% odsetek liczonych według tzw. stopy referencyjnej w ciągu pierwszych 8 lat kredytowania.

  Program, zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, ma zostać wygaszony do końca przyszłego roku. Wcześniej, najprawdopodobniej jeszcze w II kw. tego roku mają natomiast zostać zaostrzone warunki pozwalające na uzyskanie preferencyjnego kredytu. (ISB)

 5. Piotrek
  Piotrek
  19.04.2011. 00:10

  Najlepsze kredyt RNS aktualnie PEKAO, DB, Paribas Fortis i Millenium

  Z mojego malego wywiadu wynika aktualnie, ze najlepsze marze na kredyty rodzina na swoim ma - PEKAO, DB, Paribas Fortis?

  Z czego najlatwiej chyba kredyt dostac w Millennium.

  W banku tym wystarczy zaświadczenie o zarobkach ze średnią 3 m-c plus wpływy na konto lub RMUA i nie ma żadnego problemu.

 6. Maryla
  Maryla
  15.04.2011. 17:25

  rns na remont

  Witam!
  A czy można wziąć kredyt "rodzina na swoim na remont starego domku"
  Pozdrawiam!

 7. mirek
  mirek
  31.03.2011. 00:35

  doplaty

  Planujacym budowe domu polecam kredyt mieszkaniowy z doplatami "Panstwa Rodzina na swoim". Taki kredyt teraz sie bardzo oplaca brac. W tej chwili najtansze kredyty z doplata ma Pekao, BNP Paribas, Deutsche Bank i Millenium. Z tym ze w PKO BP, decyzje sie otzrymuje bardzo szybko al w Pocztowym trwa to wiecznosc

  My z zona zlozylismy w pocztowym dokumenty 16 marca, do dzisiaj nic nie wiadomo co z tym kredytem. Ciagle tylko slyszymy,ze jest w analizie i ze lada dzien powinna byc decyzja...

  Mijaja tygodnie i dalej to samo:|
  Wiec poszlismy do Millenium zlozyc dokumenty i po tygodniu mamy juz decyzje pozytywna i na dniach bedziemy podpisywali umowe, umowa juz jest gotowa i czeka na nas w banku

  Takze polecam wypelnic wniosek o kredyt z doplata w banku Millenium

 8. doradca
  doradca
  29.03.2011. 11:17

  Kredyt rns na budowę domu

  Oczywiscie w programie rns mozna wziac kredyt na budowe domu w tym na dokonczenie budowy.
  W przypadku RnS ilość dokumentów jest podobna, jak w przypadku zwyklego kredytu budowlanego.

  Jest kilka oswiadczen do podpisania,
  -będzie potrzebny operat szacunkowy- koszt od 800zł,
  -wypis z KW,
  -pozwolenie na budowe,
  -projekt domu,
  - harmonogram prac budowlanych,
  -akt małżenstwa,
  -pity za rok poprzedni,
  -dokument potwierdzający numer NIP,
  -dokumenty potwierdzające wniesienie środków wlasnych,
  -kopia dziennika budowy,
  -kopia mapy ewidencyjnej lub wyrys
  + wypis z rejestru gruntów
  +wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  + dokumenty tożsamości oraz potwierdające dochód

 9. Krzysiu34
  Krzysiu34
  29.03.2011. 11:14

  Kredyt z dopłatami na dokonczenie budowy domu

  Witam.
  Czy jest możliwe zaciągniecie kredytu z dopłatą w programie rodzina na swoim na dokonczenie budowy domu?
  Jeli tak to jakie beda potrzebne dokumenty do kredytu?
  Z gory dzieki za odpowiedzi.

 10. rodzinka
  rodzinka
  26.03.2011. 15:47

  zmiany w rns w 2011 roku

  Planowane przez rząd zmiany w programie z dopłatami „Rodzina na swoim” zmniejszą dostępność lokum w ramach kredytu z dopłatą z obecnych 64 proc. do 53 proc. Gdyby przeszła forsowana przez Ministerstwo Finansów propozycja zniesienia mnożnika przy obliczaniu limitów, z rządowym wsparciem właściwie nie dałoby rady kupić mieszkania w Gdyni, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu. Znamy już limity cenowe w programie ”RnS” dla 15 województw. Obecnie jedynie wojewoda województwa podkarpackiego nie podjął decyzji w tej sprawie. Uśredniony limit ceny m kw. kwalifikujący do rządowego wsparcia wzrośnie od 1 października tego roku o 0,6 proc. dla miast wojewódzkich, a dla reszty obszarów o 2,2 proc. Zmiany w poszczególnych województwach są jednak bardzo zróżnicowane.

 11. Jacu
  Jacu
  26.03.2011. 15:42

  kredyt z doplata

  zbieram juz dokumenty do kredytu z dopłatą. bank oferuje 102% wartości:) czyli jest calkiem ok. a co do wyceny to ja kupuje z rynku pierwotnego a tu wycena nie jest wymagana.

 12. piotr
  piotr
  26.03.2011. 15:41

  Porównanie bankow

  Własnie ubiegam sie o kredyt z doplatami.

  Na porownuje Pocztowy z PKOsa i PKO BP.
  obsługa, fachowosc i informacja zwrotna nr 1 to PKO BP ) Pewnie dobrze trafilem)

  PKO sa - bardzo normalny.
  Ze wzgledu na koszty kredytu sklaniam sie do Pocztowego.
  Problemem jest jednak podejscie urzedniczek, operat szacunkowy przed rozpatrzeniem wniosku, a kompletnie zdziwiło mnie gdy urzedniczka stwierdziła, że musi pojechac osobiscie zrobic zdjecia, pomimo dostarczonego opertu szacunkowego z kolorowymi zdjeciami od rzeczoznawcy wybranego z ich listy.
  Przez tydzień pomimo objetnicy nic nie zrobili.
  Zobacze jeszcze który bank wybiore. Warunki po negocjacjach wszędzie wyglądają podobnie. W pocztowym na + brak opłat za wczesniejszą spłatę kredytu.

 13. genio
  genio
  25.03.2011. 19:36

  Co myślicie o ofercie PKOBP

  Witam. Proszę o radę. Co myślicie o ofercie PKOBP, która przedstawia sie w następujący sposób: Kredyt hipoteczny w złotówce na kwotę 180.000 złotych.

  1. Jesli weźmie się ubezpieczenie od utraty pracy i hospitalizacji (na 2 lata) w kwocie 2.520 złotych, wówczas prowizja wyniesie 1,2 (czyli od kwoty 180.000 zł. to 2.160 zł.), marża 2,96%, oprocentowanie 7,70. Rata miesięczna splaty kredytu będzie wynosiła 1.282,20 złotych (na 30 lat).

  2. Jeśli weźmie się bez ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji wówczas prowizja wynosic będzie 1,5%, marża 3,19, a oprocentowanie 7,92%.

  Co Państwo myslicie o takiej ofercie PKO BP?

 14. Maniek29
  Maniek29
  25.03.2011. 19:35

  rns w pko bp

  Ja w PKO BP zaciagnalem kredyt hipoteczny z doplatami rzadowymi do odsetek. To chyba najrozsadniejsza opcja kredytu na dzisiejsze czasy.

  Kredyt otrzymalem w miare szybko i bez wiekszych problemow. Zpbaczymy jak bedzie dalej.

 15. Wojtek
  Wojtek
  24.03.2011. 19:41

  banki z najnizszymi marzami

  Teraz banki zeszly mocno w dol z marzami:
  W pierwszej kolejnosci przy rns polecam zlozyc wnioski do:
  Lukas Bank,
  BNP Paribas Fortis,
  Deutsche Bank,
  Millenium Banku

 16. robert
  robert
  24.03.2011. 19:39

  Gdzie warto wziac kredyt rodzina na swoim majac wysoki wklad wlasny??

  Dzień Dobry,

  Planujemy z żoną zakup mieszkania w RNS. Mamy już umowę przedwstępną, cena mieszkania 390tys. Mamy 200tys. wkładu, potrzebujemy 190tys kredytu. Wspólny dochód to 8tys netto. Na jakie warunki możemy liczyć? Gdzie składać papiery? Czy jest szansa na brak prowizji i marżę poniżej 2%?

  Pozdrowienia.

 17. Redakcja
  Redakcja
  24.03.2011. 19:37

  odp.

  @Merks:
  Jeśli kupujesz rozpoczętą budowę i chcesz ją skończyć- Tak.

  Jeśli masz już rozpoczętą budowę i chcesz ją skończyć- Nie. I tutaj pozostaje ci albo zwykły kredyt w PLN albo w Euro czy CHF.

 18. Merks
  Merks
  24.03.2011. 19:36

  kredyt Rodzina na Swoim w przypadku gdy jest już rozpoczęta budowa domu?

  Witam!
  Czy możliwe jest ubieganie się o kredyt RNS w przypadku gdy jest już rozpoczęta budowa domu (stan surowy). Oczywiście inwestor jest również właścicielem działki budowlanej.
  Pozdrawiam.

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: