porady, porównania, opinie...

Zdolność kredytowa - definicja, kalkulator, jak obliczyć

symulacja zddolnosci kredytowej W języku bankowym zdolnością kredytową nazywa się ocenę wiarygodności finansowej klienta wnioskującego o kredyt. Rozumie się przez to - w uproszczeniu - zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie . Prawo bankowe nakazuje bankom ocenę zdolności kredytowej na podstawie dokumentów i informacji otrzymanych od wnioskodawcy. Ustawa nie przesądza, w jaki sposób należy dokonać tej oceny, banki opracowują więc i stosują różne metody na własną rękę. Profil rzetelnego dłużnika oceniają na podstawie statystyk bankowych. zwykle jest to tajemnica firmy.

Ocena zdolności kredytowej

Aby ocenić, czy klienta stać na dany kredyt, sprawdza się miesięczny dochód gospodarstwa domowego , liczbę osób w rodzinie, stałe miesięczne obciążenia budżetu domowego (wydatki na czynsz, samochód,jedzenie, ubranie, raty innych kredytów i pożyczek, raty ubezpieczenia, alimenty). Banki obliczają wysokość tak zwanych wolnych środków klienta, które mógłby przeznaczyć na spłatę zobowiązań kredytowych. W tym celu od dochodu odejmuje się obciążenia (włącznie z poręczeniami bankowymi i limitami kart kredytowych).

Bada się też rzetelność klienta, a więc terminowość spłaty wcześniejszych zobowiązań kredytowych (także wobec innych instytucji bankowych). Oprócz profilu finansów brane są pod uwagę czynniki metrykalne (jak wiek, płeć, stan cywilny), wykształcenie, profil zawodowy, ciągłość zatrudnienia , nawet stałość miejsca zamieszkania.

Co jeszcze jest brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności?

Trzeba wziąć pod uwagę to, że zdolność kredytowa oceniana jest oddzielnie dla każdego rodzaju kredytu, a także szczegółowych jego parametrów. Nasze możliwości badane są w odniesieniu do kwoty, waluty, okresu kredytowania, rodzaju zabezpieczenia, wysokości oprocentowania oraz jego charakteru (zmiennego lub stałego), dalej - do wysokości spłacanych rat i tego, czy są one równe lub malejące. Może się na przykład okazać, że stać nas na dany kredyt, ale tylko w wypadku spłaty w ratach równych. Oczywiście zobowiązująca ocena tego, co nazywa się zdolnością kredytową osoby wnioskującej o dany kredyt, dokonuje się po złożeniu wniosku i wymaganych przez bank dokumentów .

Kalkulator zdolności kredytowej - czyli wstępna symulacja szansy na kredyt

Analiza dokonywana przez bank decyduje o tym, jaki kredyt jest się w stanie uzyskać i - według kalkulacji tej instytucji - spłacać. Symulację takich szacunków można sobie niezobowiązująco przeprowadzić w naszym portalu przy wykorzystaniu kalkulatora zdolności kredytowej. Narzędzie podpowiada użytkownikowi, jakich informacji oczekuje od niego bank. Na podstawie wprowadzonych danych można oszacować w przybliżeniu swoją zdolność kredytową, tak jak rozumią ją banki.

Zdolność kredytowa - definicja, kalkulator, jak obliczyć - KONIECZNIE OCEŃ:

Ocena:
3 na 5
21 głosów
1 2 3 4 5

Forum - Opinie i Pytania (31 odpowiedzi) :

Strony: << Pierwsza 1 2 Ostatnia (2 stron razem)
 1. ela
  ela
  30.03.2011. 20:59

  jaka mam zdolnosc

  Witam, pls o info jaką mamy zdolność i czy w ogóle mamy teraz szansę na kredyt hipoteczny w chf? 3 osoby w rodzinie, dochód 3600 netto łącznie - mamy własna działkę i postawiony na niej dom w stanie surowym- potrzebujemy kasy na wykończenie.

 2. Doradca Ania
  Doradca Ania
  30.03.2011. 01:41

  Do wszystkich pytających o zdolność kredytową

  Abym moga w przyblizeniu obliczyc zdolnosc kredytowa potrzebne sa minimum nastepujace dane:

  Dochód netto:
  Ilość osób w gospodarstwie:
  Suma rat innych kredytów:
  Inne wydatki:
  Okres kredytowania (liczba lat):

 3. Doradca Ania
  Doradca Ania
  30.03.2011. 01:40

  obliczenie zdolnosci

  @Kasia
  Rozumiem ze 3400 to wasze dochody netto?

  W przyblizeniu kwota kredytu jaką możesz otrzymać mieści się w granicach:

  W PLN od: 39000 do: 220 000 w zaleznosci od banku


  BY uzykac informacje szcegolowe polecam kontakt z niezaleznym doradca kredytowym (np. Open Finance, Expander). Doradca porówna kredyty mieszkaniowe 21 banków i wybierze najtańszy kredyt a takze pomoże Ci w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Bezpłatnie.

 4. kasia
  kasia
  29.03.2011. 12:29

  zdolność kredytowa

  Zarabiamy z mężem ok 3400 zł. Mamy juz działkę pod budowę. W jakiej wysokości moglibyśmy dostać kredyt hipoteczny?

 5. Darek
  Darek
  26.03.2011. 15:25

  Zakup działki i budowa domu

  Witam, sądzę, że ze zdolnością kredytową nie mam problemów. Zarabiam 4000 na rękę, a moja żona ok. 2200 zł. Mamy 1 dziecko.

  Szukam najlepszego kredytu na zakup działki ok. 120 tys. oraz ok. 260 tys. na budowę małego domku. Niestety nie mam wkładu własnego.

  Pomóżcie gdzie się udać.
  Zarabiam nienajgorzej, ale z czasem nie jest najlepiej.

 6. elwira
  elwira
  26.03.2011. 00:42

  nasza zdolnosc kredyt na budowe domu

  Jesteśmy małżeństwem i posiadamy działke budowlaną.Mąż ma na stałe umowę o pracę i uzyskuje dochód miesięczny netto w wysokości 3.000zł.Potrzebujemy kredyt w wysokości 100.000zl.Mąż dwa lata temu nie spłacił pożyczki w wysokości 1.500zł(ta pożyczka jest w trakcie spłaty) i znalazł się na liście dłużników.Czy jakiś bank udzieliłby mojemu mężowi kredyt na budowę domu?

Strony: << Pierwsza 1 2 Ostatnia (2 stron razem)

Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

: